Dlaczego tej góry nie można do tej pory zdobyć zimą?

Pod koniec grudnia 2017 ruszyła Zimowa Narodowa Wyprawa „K2 dla Polaków”, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Polscy himalaiści chcą po raz pierwszy w historii świata zdobyć zimą szczyt K2 znajdujący się 8 611m n.p.m. w paśmie górskim Karakorum, w Pakistanie. Grupa LOTOS jest sponsorem generalnym wyprawy.

Janusz Majer, himalaista, szef projektu Polski Himalaizm Zimowy

janusz majer

– K2 to najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia zimą, o czym świadczy chociażby fakt, że do tej pory żaden człowiek nie stanął na wierzchołku tej góry w sezonie zimowym, a najwyższa wysokość na której przebywał tam człowiek zimą to ok. 7650m. Był to Marcin Kaczkan wraz z Piotrem Morawskim i Denisem Urubko w 2003 roku.  Duża wysokość, narażenie na bardzo silny prąd strumieniowy zwany jet streamem oraz trudności techniczne powyżej poziomu ośmiu tysięcy metrów sprawiają, że K2 to niezwykłe wyzwanie zimą. Warto też zauważyć, że to dopiero czwarta zimowa próba zdobycia tej góry.

21 stycznia  jeden z członków wyprawy Denis Urubko założył I obóz na wysokości ok. 5.900m. Kolejne dni, to plany na założenie większego obozu wyżej.

22 stycznia 2018 – Denis Urubko dotarł dzisiaj na wysokość 6.300m i tam założył obóz II (obóz pierwszy, niewielki stanął na wysokości 5.900m). Denis spędza tam noc, natomiast w C1 śpią dziś Artur i Marek. Jutro kolejne wyjścia.

K2_zima-2017_18_trasa

Robert Stępniak

http://polskihimalaizmzimowy.com/