Już ponad 20 tysięcy gimnazjalistów wzięło udział w edukacyjnych rejsach realizowanych w Gdańsku od 2010 roku.

W środę (12 października) realizatorzy Programu Edukacji Morskiej podsumowali siódmą edycję gdańskiej inicjatywy.

Grupa LOTOS jest wieloletnim partnerem Programu.

Na wiosnę wystartował konkurs „How do we see the Baltic Sea” – do którego zaproszona została młodzież z krajów regionu Morza Bałtyckiego.

Konkurs realizowany był w ramach wydarzeń Prezydencji Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego, pod patronatem honorowym Polskiej Prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Global Compact w Polsce – polskiego przedstawicielstwa największej na świece inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ działającej na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Ważną formą aktywności Programu jest także realizacja darmowych warsztatów żeglarskich dla dzieci. Weekendowe zajęcia na plaży w Brzeźnie oraz stanowiska edukacyjne realizowane w ramach wydarzeń odbywających się terenie Trójmiasta cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Pokazując takie radosne, rekreacyjne oblicze sportu zachęcamy do aktywności nawet te dzieciaki, które nie odnajdują się w rywalizacji – mówi Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. – Żeglarstwo pokazuje, że sukces to nie koniecznie najlepszy wynik, ale właśnie współpraca i stopniowe rozwijanie umiejętności.

Program Edukacji Morskiej uczy nie tylko sportu, ale ma również uwrażliwić gdańską młodzież na otaczające nas środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem problemów jakimi dotknięte jest Morze Bałtyckie – podkreśla Adam Burak, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Grupy LOTOS. – Cieszę się, że dzięki tej inicjatywie docieramy do tak dużej grupy gimnazjalistów. Mam nadzieję, że chociaż część z nich udało się zainteresować tą tematyką. W Grupie LOTOS od lat angażujemy się w ochronę bioróżnorodności Bałtyku. Wspólnie ze Stacją Morską w Helu oraz Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego prowadzimy działania ochronne oraz edukacyjne. Środowisko to przecież coś, o co powinniśmy dbać wspólnie.

Program Edukacji Morskiej skierowany jest przede wszystkim do uczniów pierwszych klas gimnazjów w Gdańsku. Nieodpłatne rejsy odbywają się od początku maja do końca września.

W ramach tej inicjatywy młodzież przechodzi szkolenie nt. bezpieczeństwa na wodzie i bierze udział w czterogodzinnym rejsie po Motławie, Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej.

Na każdym jachcie znajduje się opiekun – wykwalifikowany sternik jachtowy, który czuwa nad bezpieczeństwem załogi.

Warto dodać, że w kwietniu tego roku Program został objęty patronatem honorowym ministra sportu i turystyki – Witolda Bańki.

Przykład Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku pokazuje jak duży potencjał wychowawczy i edukacyjny ma żeglarstwo – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej. – Rozmawiamy z nauczycielami, którzy przez kolejne lata wypływają z uczniami w rejsy i wiemy, jak istotnym uzupełnieniem zajęć szkolnych jest tych kilka godzin spędzonych na wodzie. Dlatego planujemy rozwijać edukację morską i obserwować jak kolejne tysiące młodych ludzi wchodzą w dorosłość czerpiąc z bogatego morskiego dziedzictwa Gdańska.

Relacja wideo:

https://www.youtube.com/embed/eDoHhYtfDxg