9241_app_news_image_gl_sa[1]

 

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Lotos SA w środę w Gdańsku dokonało zmian w Radzie Nadzorczej spółki. Z dotychczasowego składu odwołano pięć osób; powołano – pięć osób. Nowym przewodniczącym został Robert Pietryszyn.

W środę odwołani zostali: przewodniczący Wiesław Skwarko, wiceprzewodnicząca Agnieszka Trzaskalska, sekretarz Oskar Pawłowski oraz członkowie rady – Małgorzata Hirszel i Michał Rumiński.

We wtorek minister skarbu odwołał z rady nadzorczej Lotosu Roberta Pietryszyna, który w środę został przewodniczącym rady w nowym składzie.

W radzie pozostała jedynie Katarzyna Witkowska. Ponadto do rady (będącej kontynuacją rady IX kadencji) powołani zostali: Katarzyna Lewandowska, Dariusz Figura, Cezary Krasodomski i Maria Sierpińska. Wcześniej rada była siedmioosobowa, od środy jest sześcioosobowa.

Jak poinformował przewodniczący środowego NWZA Robert Ignatiuk w zgromadzeniu uczestniczyło 210 akcjonariuszy reprezentujących 70 proc. kapitału zakładowego spółki.

W Grupie Lotos Skarb Państwa ma 53,19 proc. udziałów. Wg. informacji z 30.06.2015 ING OFE – 6,35 proc. i pozostali akcjonariusze – 40,46 proc.

Funkcję Prezesa Zarządu Grupy Lotos S.A. nieprzerwanie od 12 marca 2002 roku pełni Paweł Olechnowicz, wchodząc w skład Zarządu IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji. Olechnowicz jest prawdopodobnie najdłużej urzędującym prezesem państwowej spółki w naszym kraju po 1989 roku.

W skład grupy kapitałowej, poza Grupą LOTOS, która zarządza rafinerią w Gdańsku, wchodzi 15 spółek ze znakiem Lotos.

Grupa Lotos S.A. to jedno z największych przedsiębiorstw w kraju. Jest koncernem naftowym prowadzącym działalność w Polsce i poza jej granicami, zajmującym się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych.

Akcje Grupy LOTOS od czerwca 2005 r. są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. (PAP)