96 rocznica zaślubin Polski z morzem to święto wszystkich ludzi morza. To także okazja, aby przypomnieć, jak ważny jest nasz Bałtyk dla polskiej gospodarki, w tym dla morskich górników z LOTOS Petrobalticu – mówi prezes Zbigniew Paszkowicz.
I podkreśla: – Jako odznaczeni krzyżem zasługi „Pro Mari Nostro”, jednym z najwyższych odznaczeń przyznawanym ludziom morza przez stowarzyszenie Liga Morska i Rzeczna, wypełniamy również historyczne przesłanie Stanisława Staszica „Trzymajmy się morza”.

96 lat temu generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza platynowy pierścień – symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku. 10 lutego w Pucku odbyły się uroczyste obchody rocznicy zaślubin Polski z morzem. W uroczystościach wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda.

DSC_0285a.jpg

Spółkę LOTOS Petrobaltic reprezentowali podczas tej uroczystości prezes Zarządu Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Krzysztof Sułecki i Magdalena Jabłonowska, pełnomocnik ds. morskich i ochrony środowiska. Delegacja spółki prowadzącej działalność poszukiwawczo-wydobywczą na Morzu Bałtyckim przybyła do Pucka w mundurach górniczych i ze sztandarem.

DSC_0311a.jpg

Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości i pocztów sztandarowych wszyscy uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie orkiestry Marynarki Wojennej oraz asyście kompanii honorowej tej formacji przeszli do puckiej fary, gdzie odbyła się msza święta w intencji ojczyzny i ludzi morza. Nabożeństwu przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Wśród darów morza składanych podczas liturgii znalazła się próbka ropy z bałtyckiego złoża.

DSC_0308a.jpg

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli do portu rybackiego, gdzie prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie. – Bałtyk jest naszym oknem na świat, stwarza nam wielkie szanse rozwojowe. Nie wolno tego zmarnować – mówił prezydent.

Podczas uroczystości wręczono również Pierścienie Hallera – wyróżnienia przyznawane przez Ligę Morską i Rzeczną. Prezydent i delegacje przybyłe na obchody zaślubin Polski z morzem, w tym przedstawiciele LOTOS Petrobalticu, złożyli wieńce pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Tradycyjnie odbyło się również widowiskowe złożenie kwiatów z pokładu śmigłowca na wody Zatoki Puckiej. Gdy kwiaty znalazły się w wodzie, śmigłowiec pokłonił się zebranym.

Agnieszka Kmiecik