Zainteresowanie wokół spółki Lotos Kolej w ostatnim czasie przerosło nasze oczekiwania i lekko zaburzyło proces wypracowywania nowego modelu rozwoju dla tej spółki – mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. Podtrzymuje jednak, że decyzja w sprawie jej przyszłości powinna być znana jeszcze w tym miesiącu.

Przypomnijmy, że zainteresowanie przejęciem większościowych udziałów w firmie Lotos Kolej wyraziła ostatnio publicznie spółka OT Logistics.

Prezes Olechnowicz powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że mimo tego zwiększonego zainteresowania w ostatnich tygodniach Grupa Lotos podtrzymuje zapowiedź, że decyzja w sprawie przyszłości spółki Lotos Kolej zapadnie do końca pierwszego kwartału 2015 roku, czyli jeszcze przed końcem obecnego miesiąca.

Szef Lotosu porównał sytuację kolejowej spółki koncernu do sytuacji firmy Lotos Parafiny, która została sprzedana w ramach wykupu menedżerskiego i przemianowana na Polwax, który dzisiaj świetnie radzi sobie na rynku. – W przypadku biznesu parafinowego udało nam się znaleźć partnera, który zagwarantował rozwój spółki i taką samą filozofię chcemy zastosować w odniesieniu do Lotos Kolej – zapewnił.

Podkreślił, że to musi być „partnerski układ biznesowy”, bo Lotos Kolej przewozi ponad 70 proc. towarów Lotosu i nie ma prawa być pod tym względem żadnego zaburzenia, niezależnie od ewentualnych zmian właścicielskich, bo inaczej zagrażałoby to stabilności całej grupy kapitałowej Lotosu.