Ryga – Tallin – Helsinki

Termin :   22.06 – 28.06.2015

Dzień 22.06.2015

Wyjazd z Gdańska ok. godz. 6.00. Przejazd na trasie Gdańsk – Ryga z przerwą na obiad Po drodze zajedziemy do miejsca niezwykłego dla Litwinów , Szawle – gdzie znajduje się Góra Krzyży. Miliony krzyży tam zebranych robią imponujące wrażenie. Miejsce to pojawiło się podczas powstań na Litwie. Władze carskie zabroniły stawiania krzyży na grobach powstańców, zastępczo usypano zatem górkę, gdzie oddawano im cześć. Z czasem góra stała się symbolem walki o niepodległość. Nocleg w hotelu w Rydze.

 

Dzień 23.06.2015

Przejazd do centrum Rygi – zwiedzanie ryskiej secesji ( planty ryskie,ul. Elizabety,ul. Strzelecka,ul. Alberta ), następnie przejdziemy na   ryską starówkę. Zobaczymy między innymi: plac Zamkowy, a na nim zamek. Kościół Matki Boskiej Bolesnej, hotel Sankt Petesburg – miejsce podpisania traktatu ryskiego 1921r, Trzej Bracia – kompleks kamienic ryskich, kościół św. Jakuba, Sejm , Dom Kota, rynek, plac Domski. Obiad w jednej z restauracji w centrum Rygi. Po tym krótkim przywitaniu z Rygą przejazd do największego łotewskiego kurortu bałtyckiego Jurmała. Miasto przyciąga zabytkowym charakterem, szereg budynków zostało zbudowanych z drewna w stylu secesji. Przespacerujemy się po bulwarze , zobaczymy skansen rybacki i będziemy mieli chwilę na kawę w licznych kafejkach w okolicach plaży. Powrót do hotelu w godzinach wieczornych.

 

Dzień 24.06.2015

Dzisiaj wyruszamy w drogę do Tallinna. Przejazd do Siguldy, malowniczego miasteczka położonego w Liwonii. Ze względu na malownicze zakątki, liczne zabytki i pomniki przyrody Sigulda zyskała miano „Małej Szwajcarii”. Jest bramą do Parku Narodowego Gauja, nad wąwozem rzeki Gauja. Zwiedzimy ruiny zamku wzniesionego w XIII w. przez Kawalerów Mieczowych oraz pałacyk zwany Nowym Zamkiem. Wejdziemy na wieżę obserwacyjną , skąd roztacza się wspaniały widok na Zatokę Ryską, Park Narodowy i poprzecinaną skałami z piaskowca Dolinę Gauja. Następnie udamy się do leżącej nieopodal Turaidy. Będziemy podziwiać pozostałości pomurowanego z czerwonej cegły kompleksu zamkowego z XIII w. Zamek wybudował założyciel Rygi – biskup Albert. Obecnie mieści się tu Muzeum Historyczne. Podczas dalszej drogi do Tallinna jeżeli czas pozwoli , krótki spacer nad Zatoką Ryską. Nocleg w hotelu w pobliżu Tallinna.

 

 

Dzień 25.06.2015

Przejazd do Tallinna, gdzie spotkamy się z naszym przewodnikiem po tej estońskiej stolicy, przez wielu uważanej za najpiękniejszą stolicę państw bałtyckich.

Dwugodzinny objazd autokarem, a następnie około 3-4 godz. pieszego zwiedzania górnego miasta między innymi : Wzgórze Toompea z basztą Długi Herman, Prawosławna Cerkiew Aleksandra Newskiego oraz dolnego miasta z Placem Ratuszowym, Gildią Kupiecką, i jedynym kościołem katolickim w Tallinnie św. Piotra i Pawła. Czas wolny , okazja do skosztowania wielu regionalnych smakołyków. Powrót do hotelu.

 

Dzień 26.06.2015

We wczesnych godzinach rannych wyjazd na przystań promową skąd udamy się w drogę przez

Zatokę Fińską do Helsinek. Śniadanie na promie. Spotkamy się z przewodnikiem , który pokaże nam stolicę Finlandii. Helsinki to stosunkowo młode miasto, gdyż założone zostało w 1550 roku przez szwedzkiego króla Gustava Vasa. Swoją potęgę zyskały jednak po wybudowaniu twierdzy obronnej Suomenlinna, której ruiny stanowią dziś jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta.

Po intensywnym zwiedzaniu powrót na przystań promową, aby o godz. 18:30 odpłynąć do Tallinna.

obiadokolacja na promie, po wyokrętowaniu przejazd do hotelu.

 

Dzień 27.06.2015

Po śniadaniu ruszymy w drogę powrotną do Polski. Przyjazd do Augustowa, gdzie zaplanowaliśmy wieczorek pożegnalny przy dźwiękach muzyki w ośrodku wypoczynkowym.

 

Dzień 28.06.2015

Pełne wrażeń dni znów zbyt szybko się kończą.

Po śniadaniu wyjazd z Augustowa ( godzina wyjazdu w zależności od kondycji ) , obiad w restauracji mazurskiej. Powrót do Gdańska w godzinach wieczornych.

 

CENA :   2.150 zł

Dofinansowanie dla członka ZZIT GL 850zł na 2 osoby (550zł członek czyli wyjazd 1600zł)

 

Cena obejmuje:

– przejazd komfortowym autokarem

– przewodników w Rydze, Siguldzie, Turaidzie, Tallinnie i Helsinkach

– 6 śniadań i 6 obiadokolacji

– 6 noclegów w pokojach dwuosobowych

– bilet na prom ( śniadanie i obiadokolacja )

– wieczorek przy muzyce

– obiad w drodze powrotnej

– poczęstunek śniadaniowy w dniu wyjazdu

– ubezpieczenie NNW, KL, BP

 

Cena nie obejmuje:

– możliwych dopłat do pokoi jednoosobowych

– biletów wstępów do zwiedzanych obiektów i napoi do posiłków