morawiecki

Wicepremiera Morawieckiego czekają m.in. istotne zadania wobec sektora energii.

Trzeba wytyczyć cele, priorytety, cele inwestycyjne, znaleźć pieniądze na dofinansowanie inwestycji energetycznych, zapewnić rozwój polskiej energetyki, uporać się z problemami górnictwa.

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski na pewno będzie oczekiwał na  jego wsparcie.

Po ostatnim posiedzeniu rządu z 28 września premier Beata Szydło poinformowała o zmianach personalnych i strukturalnych w Radzie Ministrów.

Wbrew medialnym spekulacjom zmiana personalna, wprawdzie istotna, ale personalnie jest tylko jedna – funkcję ministra finansów przejmuje wicepremier Mateusz Morawiecki.

Dotychczasowy minister Paweł Szałamacha złożył rezygnację, która jak poinformowała premier została przyjęta, a Szałamacha „przejdzie do innych ważnych zadań”.

Strukturalne zmiany są znacznie bardziej istotne – wicepremier Morawiecki staje się „superwicepremierem”,  ponieważ praktycznie  obejmuje prawie całą gospodarkę i jest równocześnie szefem dwóch systemowych resortów.

Oba resorty – finansów i rozwoju pozostają bez zmian i nie są konsolidowane. Morawieckiemu powierza się też kierowanie powołanym właśnie Komitetem Ekonomicznym.

Do tego premier Szydło poinformowała o powstaniu przy Radzie Ministrów ważnego organu roboczego: Centrum Analiz Rozwojowych Ośrodka Planowania i Studiów Strategicznych.

Co do możliwych przyszłorocznych podwyżek cen energii elektrycznej, powiedziała, że kwestie dotyczące rozwiązania problemów górnictwa, cen energii, finansowania inwestycji w energetyce, to jedno z pierwszych i najważniejszych zadań, jakie staną przed Komitetem Ekonomicznym – zapowiedziała premier  – Trzeba wytyczyć cele, priorytety, cele inwestycyjne, znaleźć pieniądze na dofinansowanie inwestycji energetycznych, zapewnić rozwój polskiej energetyki, uporać się z problemami górnictwa.

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski na pewno będzie oczekiwał na wsparcie wicepremiera i szefa resortów finansów oraz rozwoju, Mateusza Morawieckiego.

Był to jedyny z członków RM, oprócz Morawieckiego, wymieniony personalnie w wystąpieniu premiera.

Pierwsze posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów odbędzie się w piątek 30 września.

Problemy polskiej energetyki to jedno z pierwszych zadań, jakie zostaną postawione przed Komitetem Ekonomicznym Rady Ministrów – zapowiedziała w środę na konferencji po posiedzeniu rządu premier Beata Szydło.

„Trzeba wytyczyć cele, priorytety, cele inwestycyjne, znaleźć pieniądze na dofinansowanie inwestycji energetycznych, zapewnić rozwój polskiej energetyki, uporać się z problemami górnictwa” – wyliczała premier. Jak dodała, szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski „na pewno będzie oczekiwał na wsparcie” wicepremiera i szefa resortów finansów oraz rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Premier pytana na konferencji o medialne informacje o możliwych przyszłorocznych podwyżkach cen energii, powiedziała, że kwestie dotyczące m.in. rozwiązania problemów górnictwa, cen energii, finansowania inwestycji w energetyce to jedno z pierwszych zadań, jakie stawia Komitetowi Ekonomicznemu. Poinformowała, że pierwsze posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów odbędzie się w piątek. Komitetem będzie kierować wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Paweł Szałamacha poinformował, że w poniedziałek złożył rezygnację na ręce premier Szydło. – W poniedziałek złożyłem rezygnację na ręce pani premier.

Dziś rezygnacja została przyjęta – napisał na Facebooku Paweł Szałamacha – dnia 28.09 .

Na konferencji prasowej Szałamacha stwierdził, że obrót wydarzeń na polskiej scenie politycznej spowodował, iż nie może on dłużej pełnić swoich obowiązków w ministerstwie, którym dotąd kierował.

– W poniedziałek skierowałem na ręce pani premier list, w którym poprosiłem o przyjęcie mojej dymisji. „Wydarzenia przybrały taki obrót, że już nie mogę kierować resortem finansów.” – pisałem. Moja rezygnacja została przyjęta.

Kilkakrotnie miałem okazję stwierdzić, że w Polsce nie ma ani prawa, ani obowiązku bycia ministrem w rządzie. To dotyczy także mnie, dlatego odchodzę ze stanowiska – mówił Paweł Szałamacha.

Teresa Wójcik

Redaktor BiznesAlert.pl