Raport analityczny Dom Maklerski BDM

Kurs Lotosu w ujęciu YTD zyskał 11%.

img_2373

fot. Łukasz Unterschuetz

Od czasu naszej ostatniej rekomendacji Akumuluj z lutego’16 stopa zwrotu sięga 24%.

W marcu spółka po rocznej przerwie powróciła do portfela indeksu WIG20. W 1Q’16 gdańska rafineria pozytywnie zaskoczyła rynek wynikami. Okres 2Q’16, jak na otoczenie makroekonomiczne, był także dobry. W 3Q’16 znów dostrzegamy miejsce na pozytywne zaskoczenie w stosunku do wcześniejszych oczekiwań, jakie mogą implikować czyste marże rafineryjne (zwłaszcza lipiec i sierpień nie był pod tym względem łatwy).

Zwracamy uwagę na pozytywne skutki wprowadzonego w sierpniu pakietu paliwowego w Polsce, który może przynajmniej w średnim terminie ograniczyć działalność szarej strefy. Pierwsze sygnały są bardzo obiecujące.

W kontekście Lotosu warto podkreślić wysoką ekspozycję na diesla oraz możliwość przekierowania dotychczasowego eksportu na rynek krajowy (sprzedaż z premią).

W perspektywie kolejnych tygodni zwracamy uwagę na spadek zapasów paliw w Europie i poprawę marż rafineryjnych, a także lepsze warunki w upstreamie. Podtrzymujemy nasze zalecenie Akumuluj, cenę docelową podnosimy do 33,2 PLN (z 27,1 PLN wcześniej).
Z ostatnich wypowiedzi wynika, że długo już oczekiwana aktualizacja strategii powinna pojawić się na przełomie XI/XII’2016. Spółka ma postawić m.in. na inwestycje w sektorze wydobywczym.

Obecny prezes Lotosu jest otwarty na temat współpracy operacyjnej z PKN Orlen oraz wypłatę dywidendy. W naszej ocenie spółka jest w mniejszym zakresie narażona na potencjalne negatywnie odbierane działania strategiczne niż Orlen czy PGNiG ze względu na nadal wysokie zadłużenie.
W 3Q’16 warunki dla rafinerii w Europie nie były łatwe, zwłaszcza w lipcu i sierpniu. Przy niskich marżach na podstawowych produktach, rafinerie opierające się na rosyjskim surowcu wspierał jednak przynajmniej dobry dyferencjał.

Marża rafineryjna Lotosu w 3Q’16 wyniosła 6,0 USD/bbl vs 7,4 USD/bbl rok wcześniej oraz vs 6,5 USD/bbl w 1H’16. Po przeliczeniu na PLN marża spadła r/r z 27,9 PLN/bbl do 23,4 PLN/bbl (-16% r/r). Z trudniejszymi r/r warunkami musiał radzić sobie także segment wydobywczy. Ceny ropy Brent w 3Q’16 były o 9% niższe r/r, a ceny gazu w hubach w Europie o 37% niższe r/r. Dodatkowo warto pamiętać, ze okres 3Q to zwykle sezon postojów produkcyjnych na M. Północnym.
Spoglądając lokalnie na polski rynek, od sierpnia wszedł w życie pakiet paliwowy, który ma utrudnić działalność szarej strefy.

Pierwsze sygnały po wprowadzeniu rozwiązań w życie wyglądały obiecujące. Poprawiły się premie lądowe (szczególnie na dieslu) kalkulowane na bazie cen hurtowych polskich rafinerii. A zdaniem Ministerstwa Finansów dwa miesiące po wprowadzeniu przepisów w życie popyt na paliwa z legalnych źródeł wzrósł o 14%. Podtrzymanie trendu będzie zależało głównie od determinacji służb kontrolnych.

 

http://www.bankier.pl/up/rekomendacje/raporty/104000/82986_lotos_20161020_akumuluj_33.2_pln.pdf