Ministerstwo Skarbu PaÅ„stwa bez rozstrzygniÄ™cia zakoÅ„czyÅ‚o proces prywatyzacji Grupy Lotos. Do 20 grudnia nie wpÅ‚ynęły oferty wiążące w sprawie prywatyzacji – poinformowaÅ‚o MSP. Resort rozważy możliwość wykorzystania GPW do dalszej prywatyzacji spółki.
Termin skÅ‚adania ofert wiążących na zakup pakietu akcji spółki Grupa Lotos SA zostaÅ‚ przesuniÄ™ty z 16 listopada br. Jego wydÅ‚użenie byÅ‚o motywowane m.in. trudnoÅ›ciami w zakresie zapewnienia finansowania zwiÄ…zanego z transakcjami fuzji i przejęć. „OkolicznoÅ›ci, które wpÅ‚ynęły na przesuniÄ™cie terminu skÅ‚adania ofert, nie ulegÅ‚y do dzisiaj poprawie – przedÅ‚użajÄ…ce siÄ™ zawirowania w strefie euro uniemożliwiajÄ… finalizacjÄ™ tego typu transakcji” – podkreÅ›liÅ‚ resort.
Ministerstwo Skarbu PaÅ„stwa zweryfikuje strategiÄ™ prywatyzacji dotyczÄ…cÄ… Grupy Lotos SA. Zgodnie z dotychczas realizowanÄ… przez MSP politykÄ… wspierania polskich rynków kapitaÅ‚owych i kreowania Warszawy jako silnego regionalnego centrum finansowego, zostanie rozważona możliwość wykorzystania GieÅ‚dy Papierów WartoÅ›ciowych w Warszawie do dalszej prywatyzacji spółki – podkreÅ›lono.
Minister Skarbu PaÅ„stwa pod koniec października zeszÅ‚ego roku zaprosiÅ‚ do negocjacji w sprawie nabycia 69.076.392 akcji Grupy Lotos, stanowiÄ…cych 53,2 proc. kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego firmy. Do negocjacji zaproszono zainteresowane podmioty „ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem tych, których przedmiot dziaÅ‚alnoÅ›ci obejmuje górnictwo ropy naftowej”.
Zdaniem ekspertów zÅ‚ożone oferty raczej nie usatysfakcjonujÄ… ministra skarbu. Wycena aktywów rafineryjnych w Europie jest bowiem rekordowo niska, a Lotos dopiero co zakoÅ„czyÅ‚ kosztowny projekt inwestycyjny i jest jednÄ… z najnowoczeÅ›niejszych rafinerii na kontynencie.- Do zÅ‚ożenia ofert zaproszono cztery podmioty, z czego jeden warunkowo. Å»aden z nich nie speÅ‚ni jednak wymogów postawionych przez MSP lub nie zaoferuje kwoty choćby zbliżonej do oczekiwaÅ„ resortu i realnej wartoÅ›ci spółki – mówi nam jeden z menedżerów w branży naftowej.
Warunek posiadania aktywów w segmencie upstream speÅ‚niajÄ… dwie z czterech firm – rosyjski TNK-BP oraz wÄ™gierski MOL. – Szanse rosyjskiej spółki od poczÄ…tku byÅ‚y iluzoryczne. Tym bardziej, że pozycja TNK-BP jest bardzo niepewna i jedynie kwestiÄ… czasu może być jej przejecie przez któryÅ› z paÅ„stwowych koncernów – mówi nasz rozmówca. – Z kolei MOL ma tej chwili inne priorytety niż przejmowanie aktywów rafineryjnych, do tego obciążonych znaczÄ…cym zadÅ‚użeniem. Cena jakÄ… WÄ™grzy bÄ™dÄ… w stanie zaoferować na pewno nie powali MSP na kolana – dodaje.