Resort Skarbu Państwa rozpoczął właśnie prace analityczne nad ewentualnym połączeniem PGNiG. Orlenu i Lotosu.
Na razie ministerstwo ma zająć siÄ™ zbadaniem tego, czy takie połączenie byÅ‚oby celowe. Minister Dawid Jackiewicz podaÅ‚, że wstÄ™pna analiza może być gotowa do koÅ„ca pierwszego kwartaÅ‚u. Potem byÅ‚aby podjÄ™ta decyzja, co dalej.Â
– Koncepcja połączenia aktywów paliwowych i gazowych to nie nowa koncepcja, która nie miała jednak szczęścia w realizacji. Warto jest ją jeszcze raz przeanalizować lecz intuicyjnie wydaje się, że jest więcej argumentów przemawiających za jej wdrożeniem. Za takie uznałbym synergie w obszarze poszukiwawczym i wydobywczym, obniżenie kosztów logistyki paliwowej, większe możliwości akwizycyjne na rynkach międzynarodowych, większa sieć dystrybucyjna oraz siła przetargowa wobec dostawców zewnętrznych, możliwość uporządkowania innych aktywów, w tym chemicznych – ocenia rozmówca BiznesAlert.pl.
– To będzie dobry pomysł pod warunkiem, że doprowadzi do bardziej efektywnej pracy tych podmiotów w ramach jednego organizmu, to znaczy jeżeli konsolidacja doprowadzi do skuteczniejszej rywalizacji na rynku europejskim, na rynku światowym. W dobie taniej ropy naftowej trend na fuzje jest bardzo widoczny, widać to wśród największych graczy, którzy konsolidują się na rynku z tego względu, że pieniędzy jest coraz mniej i aby radzić sobie w tych trudnych warunkach łączą siły – ocenia Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Udostępnij