etrochemiczny projekt Lotosu i Grupy Azoty, jeśli powstanie, zagospodaruje benzynę surową i LPG produkowane w gdańskiej rafinerii.

Grupa Lotos i Grupa Azoty ogłosiły w ubiegłym roku plany budowy nowej petrochemii w Gdańsku. Te plany zbiegają się w czasie z budową terminala naftowego w Gdańsku, którą w tym roku chce rozpocząć PERN Przyjaźń. Czy przyszła petrochemia stanie się klientem PERN -u, jeśli chodzi o zaopatrzenie w ropę naftową?

Wygląda na to, że konsorcjum Grupy Lotos i Grupy Azotów nie musi, w tej kwestii, oglądać się na PERN.
W niedawnym wywiadzie dla wnp.pl, Marcin Moskalewicz, prezes PERN-u stwierdził co prawda, że […] jeżeli, któraś z rafinerii życzy sobie usługę z gamy tych, które PERN oferuje to jak najbardziej będzie ją świadczyć […]. Grupa Lotos przyznaje jednak, że zapotrzebowanie przyszłej petrochemii na ropę naftową nie zostało oszacowane.

Gdańska rafineria za sprawą inwestycji, jakie zostały wykonane w ramach programu ,,10 plus”, zwiększyła przerób ropy naftowej, ale ze skutkiem w postaci produktów ubocznych, dla których musi teraz znaleźć zastosowanie.

Zdaniem Janusza Wiśniewskiego, eksperta branży chemicznej i paliwowej, byłego wiceprezesa PKN Orlen, nie ma więc potrzeby by spółki podejmowały rozmowy o zaopatrzeniu w ropę naftową przyszłej petrochemii.

– Projekt petrochemiczny tych firm musi zagospodarowywać różne odpadowe czy technologicznie kłopotliwe frakcje z bieżącej działalności rafineryjnej Lotosu, aby podnieść ich wartość lub znaleźć bardziej ekonomiczne zastosowanie dla nich – stwierdza Janusz Wiśniewski.

Wstępne studium wykonalności projektu budowy nowej petrochemii w Gdańsku powstanie pod koniec II kwartału 2013 r. .

– Na podstawie studium spółka wspólnie z partnerami oceni możliwość budowy instalacji produkującej surowce petrochemiczne, głównie dla Grupy Azoty, z benzyny surowej i LPG – mówi Marcin Zachowicz, rzecznik Grupy Lotos .

Janusz Wiśniewski dodaje, że planowane przez PERN zbiorniki, ale na paliwa i chemikalia mogą być natomiast wykorzystane na magazynowanie tych surowców, których Lotos nie jest w stanie przetworzyć.