W dniu 7 lipca br. odbyło się tradycyjne spotkanie Zarządu Grupy LOTOS S.A. z przedstawicielami wszystkich  związków zawodowych i Rady Pracowników w temacie efektów realizacji Pakietu Antykryzysowego Grupy Kapitałowej, który wprowadzony został na początku lutego br. Celem wszystkich działań oszczędnościowych było doprowadzenie do takiej poprawy przepływów pieniężnych w spółce w tym roku (o co najmniej o 390 mln zł), co miało dać gwarancję stabilności dochodów i miejsc pracy dla wszystkich pracowników oraz dokończenie realizowanych inwestycji.

 1. W dniu 7 lipca br. odbyło się tradycyjne spotkanie Zarządu Grupy LOTOS S.A. z przedstawicielami wszystkich  związków zawodowych i Rady Pracowników w temacie efektów realizacji Pakietu Antykryzysowego Grupy Kapitałowej, który wprowadzony został na początku lutego br. Celem wszystkich działań oszczędnościowych było doprowadzenie do takiej poprawy przepływów pieniężnych w spółce w tym roku (o co najmniej o 390 mln zł), co miało dać gwarancję stabilności dochodów i miejsc pracy dla wszystkich pracowników oraz dokończenie realizowanych inwestycji.
 2. Omawiano różne prognozy rozwoju sytuacji w gospodarce oraz ich wpływu na ewentualne zagrożenia dla firm GK LOTOS co ma wpływ na możliwość zmian płacowych. Po 5-ciu miesiącach „zaciskania pasa” osiągnięto jednak już poziom 59% zakładanych oszczędności w Pakiecie Antykryzysowym z szczegółową oceną sytuacji w poszczególnych spółkach. Jest znacznie lepiej niż zakładano i dlatego od dnia 2 września br rozpoczną się z Zarządem Grupy LOTOS S.A. rozmowy o przyroście dochodów pracowników firmy (dokonywanie przeszeregowań i korekt inflacyjnych oraz o dodatkowej wypłacie jednorazowej za zaangażowanie wszystkich pracowników w funkcjonowaniu firmy w roku bieżącym). Uzgodniono na wniosek ZZIT potrzebę ustalenia jednolitych zasad podnoszenia dochodów i ich wprowadzenia dla pracowników całej Grupy Kapitałowej od 2010 roku. Przedstawione zostały informacje członków Forum Związków Zawodowych (ZZIT i MZZ PRC) o wniosku z dnia 25 czerwca br do Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego i Wojewody Pomorskiego w sprawie przyspieszenia zniesienia obciążeń firm paliwowych kosztami utrzymywania zapasów obowiązkowych. Spotkanie było okazją poznania przez uczestników nowego Wiceprezesa Zarządu Grupy LOTOS S.A. Pana Macieja Szozdy.
 3. Zgodnie ze stanowiskiem ZZIT prezentowanym od grudnia 2008r pracodawca zastosował się do wymogu prawnego dotyczącego obowiązku zaliczania stażu pracy w firmach prywatnych do gratyfikacji jubileuszowej. Wcześniej w dniu 23 czerwca odbyły się wspólne rozmowy stron ZUZP dotyczące zagadnień związanych z ewentualnymi zmianami w układzie zbiorowym oraz w celu zapoznania związków zawodowych z obowiązującą wykładnią Sądu Najwyższego w zakresie wysokości wynagrodzeń za nadgodziny. Ustalono dodatkowo z pracodawcą potrzebę weryfikacji obowiązujących zasad aktualnej polisy ubezpieczeniowej typu P w celu poszukiwania oferty z konkurencyjnych firm lub konieczności uwzględnienia poprawy dotychczas obowiązujących świadczeń. Dodatkowym wnioskowanym przez ZZIT zadaniem jest poszukiwanie np. oferty ubezpieczenia zdrowotnego dla członków rodzin pracowników, które byłoby konkurencyjne w stosunku do aktualnej oferty LUXMED. W tym celu upoważnienie otrzymała jedna z firm brokerskich, która do września ma przedstawić efekty swoich działań, aby korzystne zmiany weszły najpóźniej od nowego roku dla pracowników wszystkich spółek Grupy Kapitałowej.
 4. Tradycyjnie we wrześniu organizujemy imprezę integracyjną we Wróblówce. Jest to piątek 11-go od godz. 20 do 4-ej rano jak zwykle z fantastycznym menu. W jadłospisie będzie wiele smakowitych potraw m.in. pieczony prosiak, golonka, schab i karkówka pieczona na zimno, pstrąg i szczupak w galarecie i wiele innych pyszności. I jak dotychczas przede wszystkim smakowity dzik…Muzyka to przeboje lat 70-ych, 80-ych, 90-ych i obecnej dekady tak, aby każdy znalazł coś dla siebie do tańca. Nazwa kapeli niech pozostanie jeszcze tajemnicą J.

  Odpłatność za udział w imprezie:
  członek ZZIT – 35zł
  pierwsza osoba towarzysząca – 45zł
  kolejne osoby zapraszane przez członka ZZIT – 80zł.
  Pozostałe osoby bez rekomendacji członka ZZIT – 120 zł.

  Zapisy i wpłaty do piątku dnia 4 września br  przyjmują:

  Ryszard Plata  bud. CA/4                     tel. 88-69 kom. 505050215
  Grzegorz Szade bud. CA/4                  tel. 88-31 kom. 505050210
  Andrzej Trzciński  bud. Przychodni IIp tel. 83-97 kom. 50505023

 5. Proponujemy w drugiej połowie września wyjazd na Litwę obejmujący Wilno, Kowno i Troki w cenie 160zł od członka ZZIT oraz 340zł od pierwszej osoby towarzyszącej. Inni uczestnicy wycieczki ponoszą pełne koszty tzn. ok. 460 do 560zł (w zależności od faktycznej łącznej liczby uczestników). Proszę deklarować swoje zainteresowanie tym wyjazdem do dnia 20 lipca. Szczegóły będą przedstawione do dnia 27 lipca (przy właściwym tzn. dostatecznym zainteresowaniu udziałem). Ilość miejsc ograniczona – pierwszeństwo członkowie ZZIT. Wpłaty jw też do dnia 4 września.
 6. Prosimy o zgłoszenie ewentualnego zainteresowania ofertą skorzystania z opieki przedszkolnej w placówce znajdującej się na trasie dojazdowej do naszej firmy tzn. w Szkole Podstawowej nr 29 na ul. Miałki Szlak  74 w Gdańsku, gdzie od 1 września 2009r. zostanie otwarty  „Alternatywny ośrodek edukacji przedszkolnej”, a w ramach tej opieki zapewnione będą:
  – opieka od godziny 6.30 lub 7.00 do godziny 17.00
  – dobrze wyposażona sala przedszkolna oraz miejsce do zabaw na świeżym powietrzu
  – opieka logopedy i psychologa
  – zajęcia z gimnastyki korekcyjnej
 7. Informujemy, że istnieje możliwość dofinansowania dla członka ZZIT w wysokości 500 zł do wycieczki na Węgry  organizowanej przez MZZ PRC w dniach 26 – 31 sierpnia 2009r (oczywiście pierwszeństwo będą mieli członkowie związku organizatora). Koszt całkowity wycieczki to 1320 zł od osoby. Program wycieczki poniżej:

„BUDAPESZT – EGER – MISZKOLC – ESZTERGOM – WYSZEHRAD  w tym baseny termalne, degustacja wina, gulasz i muzyka węgierska

 1.  dzień 26.08.200906.oo – wyjazd z Gdańska na nocleg Ustroń/Cieszyn, ciepła kolacja z lampką wina. Wieczorny spacer po Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
 2. dzień 27.08.20098.00 – po śniadaniu przejazd do Sturova i Estergom (największa bazylika na Węgrzech nad Dunajem). W drodze do Budapesztu zwiedzanie Wyszehradu (kolano Dunaju, zamki i pałace z okresu dynastii Arpadów, Andegawenów i innych (X – XV w.) i spacer po Szentendre (miasteczko malarzy, akcenty kultury serbskiej, skansen, muzea, miejsca kultu innych wyznań). Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Budapeszcie.
 3.  dzień 28.08.20097.oo – śniadanie, po śniadaniu wyjazd na całodniową wycieczkę autokarową do Budapesztu (100 km), w programie zwiedzanie z pilotem: Parlament, Wzgórze Gellerta, Baszty Rybackie, Vaci Utca, Wyspa Małgorzaty. Wieczorem wieczór węgierski w czadzie z muzyką i degustacją wina. Nocleg.
 4. dzień 29.08.2009ok. 8.oo – po śniadaniu, przejazd do Miszkolca. W Miszkolcu – Tapolcy wizyta na Basenach termalnych usytuowanych w grotach oraz zwiedzanie miasta. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
 5. dzień 30.08.2009 Po śniadaniu wyjazd z Miszkolca w Góry Bukowe oraz do Egeru (bazylika, zamek królewski Egri Var, Minaret, Pałac Biskupa). Przejazd do Polski przez Słowację. Na Słowacji zwiedzamy Orawski Podzamok. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Chyżnego.
 6. dzień 31.08.2009Po śniadaniu przejazd do Gdańska – posiłek we własnym zakresie.Planowany przyjazd do Gdańska  ok. 22.00

  Cena zawiera: – 2 noclegi w Polsce, 3 noclegi na Węgrzech (Budapeszt-2, Miszkolc-1), – wyżywienie: 5 śniadań i 5 obiadokolacji, w tym jedna w czadzie węgierskiej, – komfortowy autokar z wc i klimatyzacją, – opiekę pilota, przewodnika w Budapeszcie- ubezpieczenie, napoje w autokarze (kawa i herbata)- podatek VAT
  Dodatkowe wydatki: Wstępy do obiektów zwiedzanych i baseny, ok. 40-50 Euro”