Podczas dzisiejszych obrad sejmowej komisji skarbu posłowie opowiedzieli się za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez Państwo Polskiego większościowego pakietu akcji Grupy Lotos. W posiedzeniu komisji uczestniczył Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.

 

Minister Budzanowski był przeciwny naszemu projektowi ustawy. Swoje stanowisko argumentował tym, że w ustawie domagamy się zwiększenia udziałów państwa w Lotosie do 75 proc. bo to właśnie zapewniłoby państwu pełną kontrolę nad spółką. Nie jest to prawdą. Chodzi nam o to by skarb państwa zachował w Lotosie 50 proc. akcji plus jedna akcja. Nasi oponenci twierdzili też m.in., że taka ustawa byłaby ewenementem i nie ma powodu by w ten sposób wyróżniać Grupę Lotos – mówi Krzysztof Steckiewicz, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o zachowaniu przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos.

Przedstawiciele komitetu czekają obecnie na ustalenie terminu posiedzenia Sejmu, na którym odbędzie się głosowanie za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy, pod którym podpisało się 156 tys. obywateli.

– Biorąc pod uwagę polityczną arytmetykę, niewielkie są szanse na to by projekt jednak przeszedł. Mamy satysfakcję bo nasza inicjatywa rozpoczęta w 2011 r. doprowadziła to tego, że skarb państwa zrezygnował wówczas ze sprzedaży Lotosu. Dzisiaj usłyszeliśmy od ministra Budzanowskiego, że nie planuje prywatyzacji Grupy Lotos. Mamy nadzieją, że słowa dotrzyma – podkreśla Krzysztof Steckiewicz.