WILLIAMS MARTINI RACING ogłosił, że Robert Kubica jest kierowcą rezerwowym i rozwojowym na sezon Formuły 1 w 2018 roku. Zgodnie z publicznymi informacjami Robert Kubica to od wielu lat osoba związana z firmą LOTOS. Gdyby nie był kierowcą rezerwowym to propagowałby ponownie Grupę LOTOS.
Powrót Roberta do Formuły 1 obejmował kilka testów z udziałem Williamsa w drugiej połowie zeszłego roku, a także test opony Abu Dhabi Pirelli na zakończenie sezonu 2017. W tym roku będzie miał szczególnie aktywną rolę w zespole, w tym udział w testach przed sezonem w Barcelonie, testy w sezonie, a także wzięcie udziału w wielu weekendowych sesjach treningowych.

Doświadczenie i wiedza Roberta okażą się bezcenne dla grupy technicznej w zakresie rozwoju osiągów samochodu FW41. Będzie w stanie pomóc kierowcom wyścigowym, a inżynierowie osiągną lepsze wyniki w kwalifikacjach i wyścigach, a także, oczywiście, będą gotowi do startu jako kierowca wyścigowy, jeśli będzie to wymagane. Będzie również wspierać program wsparcia medialnego i sponsoringowego zespołu.

Robert Kubica powiedział; „Jestem niezmiernie szczęśliwy, że dołączam do zespołu Williams jako oficjalnego kierowcy rezerwy i rozwoju w tym sezonie. Czuję się w najlepszej formie fizycznej, jaką kiedykolwiek byłam, ale dużo pracy zajęło mi dotarcie tam, gdzie jestem teraz, więc chciałbym podziękować Williamsowi za możliwości, które mi dali do tej pory, i za wiarę we mnie dzięki temu powołaniu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy cieszyłem się, że mogłem wrócić do Formuły 1 i teraz nie mogę się doczekać współpracy z zespołem technicznym Williamsa, zarówno w fabryce, jak i na torze, aby naprawdę pomóc w rozwoju FW41 i naprawdę mają wpływ na kampanię w 2018 roku. Po przejechaniu zarówno FW36, jak i FW40, nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak FW41 podąża w dobrym kierunku i współpracuje z zespołem, aby zapewnić maksymalizację osiągów samochodu. Moim ostatecznym celem pozostaje wyścigi w Formule 1 i jest to kolejny ważny krok w tym kierunku: nie mogę się doczekać, aby zacząć. ”

Claire Williams, zastępca szefa zespołu, powiedziała: „Z przyjemnością ogłaszam, że Robert dołączy do Williamsa jako nasz rezerwowy i rozwojowy kierowca w sezonie 2018. Wszyscy w Williamsie byli pod ogromnym wrażeniem tego, co osiągnął, i jest to wielki kredyt dla jego siły charakteru i zaangażowania w powrót do Formuły 1. Cieszymy się, że kontynuujemy naszą współpracę z Robertem i cieszymy się na współpracę z nim w nadchodzącym sezonie. ”

Paddy Lowe, dyrektor techniczny, dodał: „Przede wszystkim chcielibyśmy pogratulować Robertowi tego, co dotychczas osiągnął. Przezwyciężenie kontuzji, powrót do sprawności fizycznej i ponowne prowadzenie samochodu Formuły 1 to niezwykłe osiągnięcie i jedno, które uważane jest za nieliczne. Przewidujemy, że Robert wniesie duży techniczny wkład do zespołu, wykorzystując swoje bogate doświadczenie w testowaniu torowym, pracy symulatora i wsparcia dla kierowców wyścigowych i inżynierów w każdym wyścigu. Jest kierowcą, którego podziwiałem od wielu lat i osobiście cieszę się, że mogę z nim współpracować w związku z Mistrzostwami 2018 „.

http://www.williamsf1.com/racing/news/2018/01/williamsmartiniracingannouncesrobertkubicaas2018reserveanddevelopmentdriver