Zarząd Grupy Lotos planuje wprowadzić akcje spółki zależnej Lotos Kolej do obrotu na warszawskiej giełdzie. Przewoźnik ma być gotowy do debiutu w IV kw. 2016 r. – podał Lotos w komunikacie prasowym.

„Wzrost potencjału rynkowego i operacyjnego przewoźnika będzie realizowany w oparciu o rozwój organiczny – m.in. poprzez dalsze podnoszenie efektywności, optymalizację taboru oraz świadczenie usług o najwyższym standardzie. Wybór ścieżki giełdowej wynika z aktualnej i przewidywanej sytuacji na rynku towarowych przewozów kolejowych. To również gwarancja bezpieczeństwa logistyki paliw dla Grupy Lotos” – napisano w komunikacie.Zgodnie z przyjętymi przez zarząd Lotosu założeniami, spółka Lotos Kolej powinna być gotowa do debiutu giełdowego w IV kwartale 2016 r., ale ostateczny termin oraz sposób upublicznienia przewoźnika będą uzależnione od wyników szczegółowych analiz oraz sytuacji na rynkach kapitałowych.

Lotos Kolej jest spółką w 100 proc. zależną od Grupy Lotos. Jej podstawowym zadaniem jest obsługa kolejowa spółek wchodzących w skład grupy oraz wykonywanie usług transportowych i taborowych dla klientów zewnętrznych.

Udział spółki w polskim rynku według pracy przewozowej w 2014 r. wyniósł blisko 9 proc., co dało jej drugie miejsce. Lotos Kolej przewiozła w zeszłym roku 10,6 mln ton produktów.Przychody Lotos Kolej w 2014 r. wyniosły ponad 600 mln zł, a zysk EBITDA sięgnął 63 mln zł.

Lotos Kolej zatrudnia blisko 1.000 osób w swoich oddziałach zlokalizowanych w Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Zduńskiej Woli, Jaśle i Wrocławiu.

PAP