smog

 

W sobotę, 21 stycznia, organizacja HEAL Polska rozpoczęła internetową kampanię wspierającą działania zmierzające do ochrony zdrowia i życia przed negatywnymi skutkami zanieczyszczeń powietrza.

Ma ona przekonać mieszkańców Polski do noszenia masek antysmogowych podczas dni z wyjątkowo wysokimi stężeniami szkodliwych substancji.

Działacze HEAL podkreślają, że przy niezwykle wysokiej koncentracji zanieczyszczeń powietrza należy podjąć wszystkie możliwe działania ochronne, mające na celu uniknięcie konsekwencji zdrowotnych oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Noszenie masek nie rozwiązuje problemu brudnego powietrza, jednak chroni zdrowie i życie mieszkańców przed poważnymi konsekwencjami oddychania smogiem.

HEAL prezentuje historie kilkunastu osób z całego kraju, które zgodziły się powiedzieć, dlaczego noszenie masek w ich przypadku jest istotne.

O inicjatywie

HEAL Polska poprosiła kilkanaście osób z całej Polski, na co dzień korzystających z masek antysmogowych, o podzielenie się refleksją na temat tego, dlaczego decydują się w ten sposób chronić swoje zdrowie.

Grafiki przedstawiające portrety tych osób można zobaczyć na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter).

Okazało się, że nie tylko aktywne fizycznie osoby mieszkające w dużych miastach noszą maski antysmogowe.

Ten sposób ochrony wybierają także emeryci, pielęgniarki w średnim wieku, rowerzyści. Robi to też burmistrz Pszczyny, ksiądz ewangelicki ze Szczyrku, artystka z dziećmi czy lekarka i studentka. Robią to astmatycy, osoby z problemami układu krążenia oraz pracownicy organizacji pozarządowych. 

Dlaczego warto nosić maski?

Na pytanie HEAL w kwestii zasadności stosowania masek antysmogowych wypowiedzieli się także eksperci z renomowanych polskich instytutów. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny i Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy polecają wszelkie działania zmierzające do ochrony zdrowia i życia przed szkodliwymi dla organizmu substancjami. Ich stanowiska można znaleźć na stronie healpolska.pl.

http://biznesalert.pl/uzywac-masek-przeciwko-smogowi/