Prezes węgierskiego koncernu MOL Jozef Molnar potwierdził w rozmowie z gazetą Napi Gazdasag, że spółka bierze pod uwagę możliwość kupna Grupy Lotos. – Jesteśmy w stanie przeprowadzić przynajmniej jedną dużą akwizycję wartości około miliarda dolarów – powiedział.

Prezes koncernu zaznaczył jednak, że zarówno to jak i inne potencjalne przejęcia nie są głównym celem spółki. – Rozwój organiczny i – w ramach tego – wzrost jakości, mają w tej chwili dla nas większe znaczenie niż akwizycje – podkreślił.

Będący w rękach Skarbu Państwa pakiet 53 proc. udziałów w Grupie Lotos wyceniany jest obecnie na około 3 mld złotych, czyli około miliarda dolarów. Do negocjacji w sprawie kupna spółki zakwalifikowane zostały cztery podmioty, z czego jeden warunkowo. Termin złożenia ofert wiążących został określony na dzień 16 listopada 2011 roku. Decyzja zapadnie więc najwcześniej na przełomie tego i przyszłego roku.

Spośród wielu potencjalnych inwestorów swoje zainteresowanie Lotosem potwierdził jak dotąd tylko rosyjski koncern TNK-BP. MOL jest więc prawdopodobnie drugą z czterech dopuszczonych do negocjacji spółek.