„Kolejny dobry miesiąc dla rynku pracy” – ocenił minister. Powtórzył, że jeśli utrzymają się dobre wskaźniki wzrostu gospodarczego – wzrost powyżej 3 proc. PKB, oraz jeśli szybko zostaną uruchomione Regionalne Programy Operacyjne i środki Funduszu Pracy, to jednocyfrowe bezrobocie (poniżej 10 proc. – PAP) możemy zanotować w Polsce już w wakacje. Podtrzymał opinię o możliwej jednocyfrowej stopie bezrobocia na koniec roku.

fot. PTWP

Według szacunków resortu w marcu stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach, najwięcej na Mazowszu; poprawia się też sytuacja na rynku pracy w woj. warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 53 tys. w stosunku do lutego i o 316 tys. wobec marca zeszłego roku – podał Kosiniak-Kamysz.

– Stopa bezrobocia w marcu spadła do 11,7 proc. z 12 proc. w lutym szacuje resort pracy – poinformował w środę minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Przed rokiem – w marcu 2014 r. stopa bezrobocia wynosiła 13,5 proc. – przypomniał.

 W marcu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 115 tysięcy miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, o 18 tysięcy więcej niż w lutym – podał minister. Według szacunków MPiPS w marcu było 1 mln 866 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych.

„Jesteśmy wiceliderem w spadku bezrobocia w Europie, tylko Niemcy miały większą stopę spadku bezrobocia” – podkreślił minister porównując dane Eurostatu z 2007 i 2015 r. W tym okresie Polska odnotowała spadek o 3 pkt. proc. a Niemcy o 4,2 pkt proc. Większość krajów UE w tej statystyce notowała wzrosty stopy bezrobocia, a średnia dla UE wyniosła 2,3 pkt. proc. wzrostu.
Zaznaczył, że liczba miejsc pracy jest najwyższa od 1989 r., ale coraz ważniejsza staje się jakość tych miejsc – rynek pracy staje się coraz bardziej rynkiem pracownika, niż rynkiem pracodawcy i taka zmiana będzie następowała nadal w kolejnych miesiącach.
„Konieczny jest wzrost płac, idący za tworzeniem nowych miejsc pracy” – powiedział minister. W jego ocenie nie wystarczy podnoszenie płacy minimalnej, potrzebny jest tez wzrost średniej płacy, bo jakość miejsc pracy ma coraz większe znaczenie, a rywalizacja o pracownika w pierwszej kolejności będzie dotyczyła wynagrodzeń.
Kosiniak-Kamysz podał, że uruchomione zostanie 120 mln zł rezerwy z Funduszu Pracy na wsparcie powiatowych urzędów pracy i pracodawców. „Niedługo te środki trafią do powiatów” – zapowiedział.
Minister pytany o trwający konkurs na prezesa ZUS powiedział, że odniesie się do tej sprawy dopiero po jego zakończeniu. „Sytuacja w ZUS-ie jest pod kontrolą, wszystko działa sprawnie, jest bardzo doświadczona pełniąca obowiązki prezesa” – podkreślił. „Konkurs trwa, porozmawiamy o tym wszystkim po jego zakończeniu” – dodał.
W środę rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska potwierdziła, że Katarzyna Kalata zaliczyła test pisemny w konkursie na prezesa ZUS, ale jak zastrzegła, procedura konkursowa nie została jeszcze zakończona. O tym, że test pisemny w konkursie na prezesa ZUS zdała, spośród pięciu kandydatów, jedynie 31-letnia Katarzyna Kalata, jako pierwsza napisała Wyborcza.biz.
Rzecznik dodała, że premier Ewa Kopacz chce, aby stanowisko prezesa ZUS objęła osoba o najlepszych kompetencjach. „To musi być osoba profesjonalna, dobrze przygotowana, bo w jej rękach będą emerytury Polaków” – przekonywała Kidawa-Błońska.

Kalata ma 31 lat, jest doktorem nauk prawnych – specjalizacja ubezpieczenia społeczne, szefową firmy doradczo-szkoleniowej i outsourcingowej Helpdesk Kadrowy.

Autor:  PAP  |  08-04-2015 13:33 za WNP