Uroczystości pogrzebowe profesora Jacka Namieśnika odbędą się w środę, 17 kwietnia

 


Profesor przez kilkadziesiąt lat był związany z PG. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

● godz. 9:30-10:15 – Nadzwyczajne, otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej poświęcone pamięci Rektora, Aula w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

● godz. 12:15-13:15 – Msza Żałobna pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głodzia, bazylika archikatedralna Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie

UWAGA: wyjazd autokarami z Politechniki Gdańskiej w godz. 10:15-10:45 z parkingu przy ulicy Siedlickiej do bazyliki archikatedralnej Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie.

● godz. 14:00 – Pogrzeb (złożenie urny z prochami Rektora) – Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku przy ul. Srebrniki 2; kondukt żałobny wyruszy spod bramy głównej cmentarza o godz. 14:00.

UWAGA: wyjazd autokarami z bazyliki archikatedralnej Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie w godz.13:15-13:30 na Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku.

Uczestnicy ceremonii pogrzebowej proszeni są o nie pozostawianie kwiatów w kościele, ale zabranie ich na cmentarz.

Księgi kondolencyjne będą wystawione w następujących miejscach:

● wtorek, 16 kwietnia, w godz. 9:00-18:00 – Sala Senatu, Gmach Główny PG

● środa, 17 kwietnia, w godz. 8:00-18:00 – Hol przed Aulą Politechniki Gdańskiej, Gmach Główny 

● czwartek, 18 kwietnia, w godz. 8:00-18:00 – Sala Senatu, Gmach Główny PG

Nie żyje prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej. – Od stycznia 2002roku do stycznia 2004 roku był członkiem Rady Nadzorczej najpierw Rafinerii Gdańskiej SA, a następnie Grupy LOTOS S.A.

Profesor zmarł 14 kwietnia w swoim domu w Gdańsku. Przyczyną jego śmierci były prawdopodobnie problemy związane z sercem. Miał 69 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę.

– Odejście naszego rektora jest głębokim szokiem dla całej społeczności akademickiej PG, a także dotkliwą, bolesną stratą dla środowiska naukowego zarówno Trójmiasta, jak i całego naszego kraju. Politechnika Gdańska zajmowała szczególne miejsce w sercu Pana Profesora. Związał z nią całą swoją karierę naukową, zawsze stawiając na pierwszym miejscu troskę o rozwój naszej uczelni. Swój trud i wysiłek skupiał zwłaszcza na dążeniu do wprowadzenia PG do prestiżowego grona uczelni badawczych. W tych poruszająco smutnych chwilach szczególne wyrazy współczucia należą się zwłaszcza członkom rodziny Profesora Jacka Namieśnika, jak również wszystkim jego współpracownikom i wychowankom, dla których był mistrzem i opiekunem – poinformowała uczelnia.

Prof. Jacek Namieśnik już od czasów studiów, które odbył w latach 1967-1972, związany był z Wydziałem Chemicznym PG. Tuż po ich ukończeniu rozpoczął pracę na macierzystym wydziale, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej. W latach 1990-1996 był prodziekanem Wydziału Chemicznego, w latach 1996-2002 i 2005-2012 pełnił funkcję dziekana, a od 1995 roku był kierownikiem Katedry Chemii Analitycznej. W okresie 2002-2005 oraz 2012-2016 kierował Studium Doktoranckim na Wydziale Chemicznym. Od siedmiu kadencji był członkiem Senatu Politechniki Gdańskiej.

Aktywny badacz i naukowiec

Prof. Namieśnik był jednym z najbardziej aktywnych polskich chemików, zarówno pod względem naukowym, dydaktycznym, kształcenia młodej kadry, jak i organizacji życia akademickiego. Wypromował 66 doktorów (14 jako współpromotor).

Był specjalistą z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska. Jego dorobek cieszy się dużym zainteresowaniem w środowisku naukowym. To autor lub współautor ponad 800 prac opublikowanych w czasopismach z listy JCR oraz około 200 prac, które ukazały się w innych czasopismach. Prof. Namieśnik ma na swoim koncie 10 przyznanych patentów, w tym jeden europejski.

Wybitny dorobek naukowy

Wymienione osiągnięcia zapewniły prof. Namieśnikowi niekwestionowaną pozycję w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym. Świadczą o tym liczne wyróżnienia. W 2007 roku został profesorem honorowym Uniwersytetu w Bukareszcie. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP (1998) i Krzyżem Oficerskim OOP (2005), w 2001 roku otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk ścisłych. 

W 2016 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie. To jedno z najwyższych państwowych odznaczeń cywilnych.

Wybitny dorobek naukowy prof. Jacka Namieśnika został uhonorowany Nagrodą Prezesa Rady Ministrów w roku 2017. Doceniono jego wkład w nowe rozwiązania metodyczne i aparaturowe w zakresie analityki środowiskowej, żywności i medycznej.

Prof. Jacek Namieśnik był również wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT). Należał do Komitetu Chemii Analitycznej PAN, a przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego tegoż komitetu. W latach 2007-2016 udzielał się jako członek Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów.

Urodził się 10 grudnia 1949 r. w Mogilnie. Prywatnie mąż Krystyny, ojciec dwóch córek: Katarzyny i Justyny, dziadek dwojga wnucząt. Interesował się historią Francji, chętnie jeździł na rowerze.

W dniu 17 kwietnia (środa) obowiązują przez cały dzień godziny rektorskie.
Czytaj więcej na:
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nie-zyje-rektor-Politechniki-Gdanskiej-n133591.html?strona=7#opinie#tri

Dodam osobisty wątek – taką otrzymałem odpowiedź na przekazane gratulacje po wyborze na Rektora Politechniki Gdańskiej:

Od: Jacek Namiesnik <chemanal@pg.gda.pl>
Data: 1 kwietnia 2016 07:04:09 CEST
Temat: ⁨ Gratulacje z Grupy Lotos⁩

Drogi Grzegorzu,

Bardzo dziekuje za list i gratulaje.
Nie ukrywam, ze chcialem zostac Rektorem Politechniki Gdanskiej.
Przygotowanie programu wyborczego i materialow informacyjnych zajelo mi sporo czasu.
Teraz jak wybory sa juz za mna to mam wiele watpliwosci, czy podalam tym obowiazkom i czy spelnie oczekiwania oraz wywiaze sie z obietnic.
Bede pracowal i poswiece tej pracy wszystkie moje sily.
Mam nadzieje,ze dzieki pomocy i wspolpracy z mozliwie , jak najszersza grupe osob, ktorzy mysla tak samo uda sie cos dobrego zrobic.
Sil dodaja mi liczne wyrazy sympatii i deklaracje wspolpracy.
RAZ JESZCZE DZIEKUJE
Z wyrazami szacunku
Jacek