Grupa LOTOS w sezonie 2016, 2017 i 2018 będzie Generalnym Sponsorem Reprezentacji Polski w skokach i biegach narciarskich oraz sponsorem głównym konkursów w Zakopanem i Wiśle.

Takie wieloletnie zaangażowanie LOTOSU przewidują dwie nowe umowy podpisane z Polskim Związkiem Narciarskim. W ramach kontynuowania wieloletniej współpracy w zakresie sponsoringu sportowego Grupa LOTOS będzie wspierała, tak jak dotychczas, organizację młodzieżowych zawodów w skokach narciarskich w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup.

Właśnie rozpoczyna się trzecia edycja zawodów LOTOS Cup 2016 na skoczniach kompleksu Szczyrk – Skalite:

LOTOS Cup to rozgrywany od 2005 roku cykl zawodów dla młodych skoczków narciarskich,
powstały w ramach Programu Rozwoju Skoków Narciarskich Polskiego Związku Narciarskiego.

Organizator: Polski Związek Narciarski
Strona WWW: http://http://www.pzn.pl/lotos-cup/aktualnosci/ .

Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Wiśle

03.03.2016 – 05.03.2016, Wisła

03.03.2016 kwalifikacje godz. 18.00 otwarcie bram o godz. 14.00
04.03.2016 konkurs indywidualny godz. 20.30 otwarcie bram o godz. 16.30
05.03.2016 konkurs indywidualny godz. 16.00 otwarcie bram o godz. 12.00

Organizator: Polski Związek Narciarski
Strona WWW: http://http://www.pzn.pl/skoki-narciarskie/aktualnosci/

Grupa LOTOS i Polski Związek Narciarski współpracują już 14 lat. LOTOS jest sponsorem PZN od 2002 roku. LOTOS wspólnie z PZN zainicjował program społeczno-sportowy „Szukamy Następców Mistrza”, którego efektem były pierwsze w historii Polski drużynowe medale Mistrzostw Świata w skokach narciarskich. Podczas dotychczasowej współpracy LOTOSU z PZN, reprezentanci w skokach i biegach zdobyli m.in. następujące trofea. Dwukrotnie Mistrzostwo Olimpijskie w skokach narciarskich wywalczył Kamil Stoch, trzykrotnie zdobyto Puchar Świata w skokach narciarskich – Adam Małysz w 2003 i 2007 roku oraz Kamil Stoch w 2014 roku, czterokrotnie – Mistrzostwo Świata w skokach narciarskich Adam Małysz i Kamil Stoch. Drużynowo polscy skoczkowie zdobyli dwukrotnie brązowy medal w Mistrzostwach Świata w skokach narciarskich  – w 2013 i w 2015 roku. W biegach narciarskich Justyna Kowalczyk wywalczyła dwukrotnie Mistrzostwo Olimpijskie, czterokrotnie Puchar Świata i czterokrotnie Mistrzostwo Świata.

LOTOS w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” wspiera coroczne turnieje LOTOS Cup. Są one organizowane od roku 2005 na polskich skoczniach. W każdej edycji bierze udział ok 200 młodych skoczków z kilkunastu polskich klubów oraz z zagranicy.

– Dotychczasowa współpraca LOTOSU i PZN przyniosła świetne rezultaty, zwłaszcza gdy chodzi o kształcenie narciarzy i wyszukiwanie młodych talentów. Dzięki profesjonalnemu systemowi szkoleń bazujących na właściwym wieloletnim programie wykształcono kadry dla reprezentacji narodowej. Dziś trenują kolejni młodzi zawodnicy i osiągają świetne rezultaty. Dalsza współpraca z PZN to dla wszystkich gwarancja wykorzystania i to z sukcesem tego sportowego potencjału młodych sportowców podkreśla Jowita Twardowska, dyrektor ds. Komunikacji i CSR, zastępca Dyrektora Generalnego ds. Korporacyjnych.

Od 2004 r. najzdolniejszym młodym skoczkom z dziewiętnastu klubów całej Polski zostało wręczonych 261 kompletów nart z wiązaniami, 237 kombinezonów skokowych, 100 kasków i 210 par butów skokowych a także 26 kompletów nart biegowych i 26 strojów startowych do narciarstwa biegowego. Przekazując klubom profesjonalny sprzęt sportowy program „Szukamy Następców Mistrza” dał możliwość pełnego szkolenia najmłodszych grup wiekowych. Po zakończeniu cyklu zawodów LOTOS Cup rokrocznie fundowane są stypendia i nagrody dla najlepszych młodych skoczków i trenerów. W ten sposób Grupa LOTOS uruchomiła największy, społeczny program wsparcia uzdolnionych skoczków narciarskich z polskich klubów. W czasie trwania Programu wzrosła liczba młodych ludzi uprawiających skoki narciarskie i kombinację norweską, a cykl młodzieżowych zawodów LOTOS Cup został uznany, w zgodnej opinii trenerów i obserwatorów, jednym z najlepiej zorganizowanych turniejów dla najmłodszych skoczków na świecie.

 Grupa LOTOS i Akademia Piłkarska LG

Grupa LOTOS i Akademia Piłkarska LG rozpoczęły nowy etap realizacji programu szkolenia i edukacji piłkarskiej dzieci i młodzieży. Projekt, który nosi nazwę – „Piłkarska przyszłość z LOTOSEM” jest kontynuacją dotychczasowego programu szkolenia, jednak już w nowej formule.

Celem wspólnym dla obu partnerów jest jeszcze bardziej efektywne szkolenie młodych piłkarzy trenujących w ośrodkach zamiejscowych Akademii tak, aby jak największa liczba zawodników z regionu Pomorza trafiała do kadr wojewódzkich, młodzieżowych kadr Polski, a w rezultacie do zespołów seniorskich najlepszych klubów piłkarskich.

Program „Piłkarska przyszłość z LOTOSEM” będzie realizowany w obrębie 15 ośrodków, które w latach 2012 – 2015 powstały we współpracy z lokalnymi klubami. Grupa LOTOS i Akademia Piłkarska LG uznały, że projekt szkoleniowy „Biało-zielona przyszłość z LOTOSEM” powinien zyskać nową formułę, jeszcze bardziej skoncentrowaną na optymalnym systemie szkoleń młodych zawodników.  Aktualnie w ramach tego programu trenuje około 3000 dzieci. Będą one kontynuować swoją sportową edukację już w ramach projektu – „Piłkarska przyszłość z LOTOSEM”. Nowa formuła programu dzięki efektywniejszemu systemowi fachowego szkolenia realizowanego przez odpowiednio przygotowaną kadrę trenerską ma jeszcze wszechstronniej wspierać rozwój sportowy dzieci i młodzieży w regionie pomorskim. Ma również wyłaniać talenty z różnych ośrodków. Dzięki dotychczasowym działaniom LOTOSU i Akademii zbudowano sieć ośrodków piłkarskich w regionie, stworzono dobrze działającą strukturę organizacyjną, utworzono fundusz stypendialny, z którego przydzielane są środki najlepszym młodym piłkarzom, a raz w roku organizowany jest turniej piłkarski LOTOS Junior CUP.

– Chcemy prowadzić odpowiedzialnie to, co zaczęliśmy trzy lata temu. Ten projekt dynamicznie się rozwija zarówno w sferze sportowej, edukacyjnej, ale przynosi również wymierne korzyści społecznościom i środowiskom w małych miasteczkach na Pomorzu. Dzieci mają szansę na rozwój swoich zainteresowań sportowych pod okiem fachowej kadry trenerskiej. Dla wielu może być to dobry start do prawdziwej kariery piłkarskiej. Współpraca z Akademią Piłkarską daje nam gwarancję, że wsparcie,  jakie oferujemy jest efektywnie i transparentnie wykorzystywane na właściwy rozwój sportowy dzieci i młodzieży – podkreśla Jowita Twardowska, dyrektor ds. komunikacji i CSR w Grupie LOTOS, zastępca Dyrektora Generalnego ds. Korporacyjnych.   

Akademia Piłkarska LG (APLG), parter LOTOSU w realizacji programu „Piłkarska przyszłość z LOTOSEM” za główny cel stawia wyedukowanie piłkarza „kompletnego”. W rozumieniu kierownictwa Akademii jest to zawodnik optymalnie ukształtowany pod względem sportowym i moralnym, który potrafi z powodzeniem rywalizować w profesjonalnym sporcie. Ścieżka edukacyjna Akademii zaczyna się już od pierwszego kontaktu młodego zawodnika z piłką, aż po etap przygotowania do gry w drużynach seniorskich. Zadaniem Akademii w tym projekcie jest koordynacja i nadzór nad realizacją programu „Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM” we wszystkich ośrodkach, wspieranie swoją wiedzą i doświadczeniem klubów uczestniczących w programie oraz dbanie o odpowiednie zarządzanie młodymi talentami.

Nasz program jest marką rozpoznawalną już nie tylko na terenie Pomorza, ale również w całej Polsce. Nasze cele się nie zmieniają – chcemy wspólnie z naszymi partnerami być nadal liderem w szkoleniu młodzieży z regionu. Wyniki, które osiągają zespoły z poszczególnych ośrodków, a przede wszystkim rozwój indywidualny zawodników, doceniają już trenerzy młodzieżowych kadr Polski powołując naszych wychowanków do poszczególnych reprezentacji. Nowa formuła programu spowoduje, że młodzi piłkarze będą mieli jeszcze większą możliwość rozwoju i osiągania indywidualnych sukcesów w piłce młodzieżowej, a z czasem również w seniorskiej. Zmiana nazwy i formuły programu to również idealny moment na podsumowanie i dokonanie ewentualnych korekt jeśli chodzi o konkretne zespoły w poszczególnych ośrodkach. Po ponad 3 latach funkcjonowania programu posiadamy bardzo dużą wiedzę na temat zawodników oraz drużyn w których funkcjonują. Mamy teraz okazję do kompleksowej analizy zakresu działań poszczególnych ośrodków, trzy pierwsze lata działalności dały nam potężny zastrzyk informacji, dzięki którym możliwa będzie teraz optymalizacja programu, zarówno pod kątem jego formuły, jak i zasięgu oraz uczestników – mówi Tomasz Bocheński, dyrektor Akademii Piłkarskiej.

Dotychczasowa, udana współpraca Akademii oraz Grupy LOTOS przyniosła już wymierne efekty.

W kadrach województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, w różnych kategoriach wiekowych, występuje kilkudziesięciu wychowanków programu.

Najzdolniejsi zawodnicy otrzymują regularne powołania do młodzieżowych reprezentacji Polski. Ponadto wspólny z LOTOSEM program Akademii skupia ponad 120 trenerów, którzy poza spełnianiem funkcji stricte szkoleniowej, są doskonaleni również, jako lokalne kadry organizatorów, animatorów, instruktorów sportu i rekreacji fizycznej dla potrzeb istniejących kompleksów sportowych.

W celu monitorowania postępów w realizacji Wieloletniego Planu Szkolenia w ośrodkach zamiejscowych APLG, zostały stworzone narzędzia kontroli procesu treningowego, aby cały czas móc optymalizować i korygować ich działania, a w szczególności monitorować najbardziej uzdolnionych zawodników. W tym celu Akademia Piłkarska prowadzi Młodzieżową Bazę Danych, bieżącą wizytację w ośrodkach oraz powołuje zawodników na konsultacje szkoleniowe Programu.