Orlen gaz ropa

PKN Orlen jako strona wiodąca transakcji kończy konsultacje. Rozpoczęło się badanie due dilligence. Pracujemy nad zgłoszeniem koncentracji. W ciągu kilkunastu tygodni rozpoczniemy proces prenotyfikacji, czyli dialog z Komisją Europejską – powiedział Maciej Mataczyński z rady nadzorczej PKN Orlen podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2018.

Przyznał, że nie jest przesądzone, że będzie o tym decydować Komisja, o czym PKN Orlen ma informować na bieżąco. Jego zdaniem model jednego, silnego koncernu paliwowego powszechny w Unii Europejskiej, jest najlepszym rozwiązaniem dla Polski. Jego zdaniem argumentem za tym jest wzrost cen akcji Grupy Lotos po informacji o łączeniu z PKN Orlen. Przypomniał, że wzrosła wtedy także wartość Orlenu.

– Naszą ambicją jest, aby na koniec pierwszego kwartału 2019 roku była decyzja – dodał. Mówił o decyzji regulatora o przejęciu akcji Lotosu przez Orlen. Potem do trzeciego kwartału miałoby dojść do przejęcia kontroli korporacyjnej.

Według PKN Orlen przejęcie przez niego Grupy Lotos to najlepsze rozwiązanie dla Polski. Prenotyfikacja połączenia tych spółek ma ruszyć za „kilkanaście tygodni”.

Do dyskusji dołączył minister energii Krzysztof Tchórzewski. Wyraził nadzieję na fuzję, która stworzy potentata europejskiego, który będzie „operatorem gospodarczym” w Unii Europejskiej. Jego zdaniem ten model sprawdza się na Węgrzech, gdzie działa spółka MOL.

Wojciech Jakóbik

Decyzja o połączeniu Orlen-Lotos do końca 1Q2019

fot. Orlen Upstream