W dniach 23 i 24 września obchodzono jubileusz 65-lecia Technikum Łączności w Gdańsku.

Podczas uroczystości uczczono pamięć patrona szkoły – bohaterskich Obrońców Poczty Polskiej z 1939. W wydarzeniu uczestniczył Mariusz Roman, wiceprezes spółki LOTOS Serwis, pod której patronatem funkcjonuje tam klasa o profilu automatyka przemysłowa.

Współpraca LOTOS Serwisu z Gdańskim Zespołem Szkół Łączności trwa od 2014 roku.

Pracownicy spółki aktywnie uczestniczą w procesie dydaktycznym na terenie szkoły, ale też podczas organizowanych praktyk na terenie Grupy LOTOS SA.

Właśnie za te działania spółka była dwukrotnie nominowana w konkursie „Pracodawca przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”.

Prezes Roman, wręczył ufundowane przez spółkę nagrody dla zwycięzców konkursu wiedzy o patronie szkoły – bohaterskich obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku z 1939.

W zestawach przekazanych uczniom znalazły się: mierniki cęgowe prądu, literatura historyczna oraz gadżety LOTOS.

– Z dumą wręczam te nagrody i gratuluję finalistom konkursu. Cieszymy się, że nasza spółka tak owocnie współpracuje z Technikum Łączności na kanwie dydaktycznej, ale jeszcze bardziej się cieszymy, że szkoła tak skutecznie łączy proces nauki oraz przygotowania do zawodu z wychowaniem patriotycznym młodych osób. Te działania także w miarę naszych skromnych możliwości będziemy wspierać – mówił Mariusz Roman.

Prezes Roman wspomniał, że jako uczeń SP należał do 68 Gdyńskiej Drużyny Harcerskiej, noszącej także imię Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

ślubowanie

W trakcie obchodów odbyło się również uroczyste ślubowanie klas pierwszych, zjazd absolwentów oraz gala jubileuszowa w Filharmonii Bałtyckiej.

Uczczono nie tylko 65 lat istnienia szkoły, ale również pamięć patrona szkoły – Obrońców Poczty Polskiej. Technikum Telekomunikacyjne w Gdańsku zostało powołane do życia w czerwcu 1951 r. przez Ministra Poczty i Telegrafów.

Od 1959 r. patronem szkoły są Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku, której historyczny budynek od stycznia 1952 r. był siedzibą szkoły i internatu. Ministerstwo Poczty i Telekomunikacji postanowiło, że w miejscu bohaterskiej obrony pocztowców dnia 1 września 1939 r. będzie uczyła się młodzież, by zasilać kadry pracowników łączności.

Gabriela Maksymowicz

Jest do nabycia publikacja jubileuszowa – albumu „Technikum Łączności w fotografii 1951-2016”

 • Cena: 125 zł (460 stron, twarda oprawa)

  Wpłat należy dokonywać na konto:
  Fundacja Rozwoju Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
  ul. Podwale Staromiejskie 51/52
  80-845 Gdańsk
  Nr rachunku: 27 1320 1120 2439 0675 2000 0001
  Bank Pocztowy o/Gdańsk ul. Grunwaldzka 46 Gdańsk Wrzeszcz