Wyniki badania opinii zrealizowanego przez TNS Polska w okresie kwiecień/maj 2015 r. pokazują, że mieszkańcy, którzy mieszkają w pobliżu miejsc potencjalnej lokalizacji polskiej elektrowni jądrowej popierają inwestycję – podaje spółka PGE EJ1 odpowiedzialna za ten projekt.

Ankieterzy TNS Polska ustalili, że poparcie dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, także w bezpośrednim sąsiedztwie, wśród mieszkańców gmin lokalizacyjnych Choczewo, Gniewino i Krokowa podlega cyklicznym wahaniom, ale niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie. Mieszkańcy dostrzegają potencjał inwestycji, która może przynieść wymierne korzyści, takie jak tańsza elektryczność, nowe miejsca pracy oraz inwestycje gminne. Jednocześnie mają świadomość, że korzyści te mogą rozkładać się w czasie i być zauważone przez dzieci czy wnuki. Wyniki badań pokazują również, że nie zmieniają się obawy respondentów związane z budową elektrowni jądrowej, które dotyczą przede wszystkim ryzyka awarii. Nadal widoczna jest silna potrzeba działań informacyjnych i edukacyjnych na obszarach potencjalnych lokalizacji i okolic, choć jest ona nieco mniejsza niż w poprzedniej edycji badania.

Szczegółowe dane 

Poparcie dla inwestycji

  • Mimo cyklicznych zmian w poziomie poparcia dla inwestycji, nadal wiÄ™kszość mieszkaÅ„ców gmin lokalizacyjnych popiera budowÄ™ elektrowni jÄ…drowej w sÄ…siedztwie swojego miejsca zamieszkania (Choczewo – 71%, Gniewino – 72%, Krokowa – 66%).
  • Poparcie mieszkaÅ„ców Trójmiasta dla inwestycji utrzymuje siÄ™ na wzglÄ™dnie staÅ‚ym poziomie bliskim 50%. W tej edycji badania 48% trójmiejskich respondentów deklaruje poparcie dla planów realizacji takiej inwestycji w sÄ…siedztwie.

Poziom wiedzy i znaczenie inwestycji

  • Deklarowany poziom wiedzy na temat inwestycji w gminach lokalizacyjnych jest bardzo zbliżony do poziomu poparcia dla budowy elektrowni jÄ…drowej i wynosi od 54% w Krokowej, 62% w Choczewie do 67% w Gniewinie.
  • MieszkaÅ„cy gmin lokalizacyjnych niezmiennie traktujÄ… budowÄ™ elektrowni jÄ…drowej jako sprawÄ™ ważnÄ… i interesujÄ…cÄ…. Respondenci z Choczewa (68%), Gniewina (56%) oraz Krokowej (47%) deklarujÄ…, że jest ona tematem rozmów ze znajomymi, rodzinÄ… oraz innymi mieszkaÅ„cami.
  • Ankietowani dostrzegajÄ… również potrzebÄ™ realizacji i kontynuacji dziaÅ‚aÅ„ informacyjno-edukacyjnych w zakresie energetyki jÄ…drowej oraz zasad dziaÅ‚ania elektrowni jÄ…drowych. Z takim stwierdzeniem zgadza siÄ™ okoÅ‚o 70% mieszkaÅ„ców gmin lokalizacyjnych (Krokowa – 71%, Choczewo – 71%, Gniewino – 69%).

Korzyści związane z inwestycją

  • WÅ›ród korzyÅ›ci zwiÄ…zanych z budowÄ… elektrowni jÄ…drowej respondenci wskazujÄ… przede wszystkim na taÅ„szÄ… elektryczność, możliwość zapewnienia nowych miejsc pracy, rozwój gminy oraz nowe inwestycje gminne.

  • MieszkaÅ„cy gmin lokalizacyjnych widzÄ… również dÅ‚ugofalowy potencjaÅ‚ inwestycji. WÅ›ród korzyÅ›ci, z których bÄ™dÄ… mogÅ‚y czerpać ich dzieci i wnuki, w uzupeÅ‚nieniu do taÅ„szej elektrycznoÅ›ci i atrakcyjnych miejsc pracy, wskazujÄ… na wyższy standard życia w gminie, dobre wyksztaÅ‚cenie czy też możliwość rozwoju wÅ‚asnej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej.

Rozwój miejsc pracy w gminie

  • JednÄ… z głównych korzyÅ›ci zwiÄ…zanych z budowÄ… elektrowni jÄ…drowej, na którÄ… zwracajÄ… uwagÄ™ respondenci z gmin lokalizacyjnych, jest rozwój lokalnego rynku pracy. WiÄ™kszość mieszkaÅ„ców Choczewa (67%) oraz poÅ‚owa mieszkaÅ„ców Krokowej jest zdania, że po wybudowaniu elektrowni jÄ…drowej wzroÅ›nie ogólnie liczba miejsc pracy dla mieszkaÅ„ców gminy, w której elektrownia powstanie. Uważa tak również 38% mieszkaÅ„ców Gniewina. Dla 52% respondentów z Gniewina, atrakcyjne miejsca pracy to również jedna
    z kluczowych korzyści dla dzieci i wnuków związanych z wybudowaniem obiektu. Podobnie uważa 19% badanych z Choczewa i 47% z Krokowej.
  • Respondenci dostrzegajÄ… również, że pojawienie siÄ™ elektrowni jÄ…drowej w sÄ…siedztwie może być odpowiedziÄ… na sezonowość pracy nad polskim morzem. Ze stwierdzeniem, że inwestycja da mieszkaÅ„com możliwość zarobku przez caÅ‚y rok zgadza siÄ™ 52% mieszkaÅ„ców Choczewa, 72% mieszkaÅ„ców Gniewina oraz 60% mieszkaÅ„ców Krokowej.

Obawy zwiÄ…zane z elektrowniÄ… jÄ…drowÄ…

  • Podobnie jak w poprzednich edycjach badania, najwiÄ™kszym zagrożeniem zwiÄ…zanym z inwestycjÄ… jest wedÅ‚ug respondentów ryzyko awarii – najbardziej obawia siÄ™ tego spoÅ‚eczność Trójmiasta (67%), Choczewa (57%), potem Krokowej (47%) i Gniewina (41%). Warto jednak przypomnieć, że poziom wiedzy jest w tym przypadku odwrotnie proporcjonalny i wynosi zaledwie 24% w TrójmieÅ›cie, podczas gdy np. w Gniewinie, gdzie deklaratywny poziom wiedzy siÄ™ga 67%, aż 48% mieszkaÅ„ców nie widzi żadnych zagrożeÅ„ zwiÄ…zanych z budowÄ… elektrowni jÄ…drowej. Pokazuje to, jak ważnÄ… rolÄ™ peÅ‚ni edukacja w uspokajaniu obaw zwiÄ…zanych z inwestycjÄ….

  • Respondenci pytani o zagrożenia zwiÄ…zane z budowÄ… elektrowni jÄ…drowej zwracajÄ… również uwagÄ™ na problemy ze skÅ‚adowaniem wypalonego paliwa i odpadów promieniotwórczych, wysokie koszty inwestycji oraz spadek atrakcyjnoÅ›ci turystycznej gminy. JednoczeÅ›nie istnieje grupa osób, która nie dostrzega żadnych zagrożeÅ„ zwiÄ…zanych z budowÄ… elektrowni jÄ…drowej. PodejÅ›cie takie jest najbardziej widoczne w Gniewinie, gdzie 48% mieszkaÅ„ców nie zgÅ‚asza żadnych obaw zwiÄ…zanych z inwestycjÄ…. Tam też inwestycja cieszy siÄ™ najwyższym poparciem (72%).

Wpływ elektrowni jądrowej na turystykę

  • WpÅ‚yw budowy elektrowni jÄ…drowej na turystykÄ™, to przede wszystkim obawa o spadek cen za wypoczynek nad polskim morzem. JednoczeÅ›nie jednak respondenci zauważajÄ…, że elektrownia jÄ…drowa może być atrakcjÄ… dla turystów z Polski i zagranicy oraz przyciÄ…gać wycieczki szkolne.

Informacje o badaniu 

  • Badanie sondażowe zostaÅ‚o przeprowadzone na zlecenie PGE EJ 1 przez instytut TNS Polska w okresie kwiecieÅ„-maj 2015 r.
  • W województwie pomorskim badanie prowadzono w potencjalnych lokalizacjach budowy pierwszej elektrowni jÄ…drowej oraz wybranych gminach sÄ…siadujÄ…cych: Choczewo, Gniewino, Krokowa, GdaÅ„sk, Gdynia, Sopot.
  • W gminach objÄ™tych badaniem przeprowadzono odpowiednio:
    • gmina Krokowa – 602 wywiady,
    • gmina Choczewo – 603 wywiady,
    • gmina Gniewino – 253 wywiady,
    • Trójmiasto – 401 wywiadów.
  • Badanie byÅ‚o prowadzone technikÄ… wywiadu bezpoÅ›redniego.
  • Wywiady byÅ‚y prowadzone ze staÅ‚ymi mieszkaÅ„cami badanych gmin, nie zaÅ› osobami przyjezdnymi.
  • Wyniki sÄ… reprezentatywne dla poszczególnych gmin i miast, a nie dla caÅ‚ych regionów.
  • Analogiczne badania prowadzono w latach poprzednich, dwa razy do roku, poczÄ…wszy od maja 2011.

http://biznesalert.pl/pomorze-nadal-za-elektrownia-jadrowa/

Udostępnij