W ubiegłym tygodniu na instalacji do produkcji wodoru HGU III (Hydrogen Generator Unit) rozpoczęło się suszenie wymurówki pieca (reformera). To jeden z początkowych etapów rozruchu mechanicznego instalacji.

Temperatura wnętrza Ziemi wynosi 6000 stopni Celsjusza, pizza piecze się w 300 stopniach, a w piecu – reformerze – średnia temperatura wynosi 1000 stopni, którą wymurówka musi wytrzymać. Piec nagrzewa się do wysokiej temperatury, żeby ceramiczna wymurówka wewnątrz pieca związała i była trwała. To można zrobić tylko wówczas, gdy medium jest wprowadzone do pieca.

Rafineria zużywa w ciągu godziny ok. 13,5 tony wodoru, jednak potrzeby ciągle rosną. Zbudowana w ramach projektu EFRA instalacja produkcji wodoru to trzeci tego typu obiekt w rafinerii. Jej moc produkcyjna wynosi 2,5 tony wodoru na godzinę, a wsadem instalacji jest gaz ziemny. Jej produkcja zasili obecnych odbiorców wodoru (instalacja hydroodsiarczania i hydrokrakingu) oraz instalację benzynową CNHT zbudowaną w ramach projektu EFRA.

Pierwsza instalacja do produkcji wodoru HGU w rafinerii LOTOSU powstała w 2000 roku. Kolejną, dużo większe HGU zbudowano w 2009 roku w ramach Programu 10 +. Natomiast trzecią instalację HGU III (290) wybudowano w ramach projektu EFRA.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Piotr Lorenc, aparatowy instalacji EFRA szczegółowo opowiada o procesie osuszania wymurówki oraz dalszych etapach przygotowania do rozruchu instalacji.