Jestem przekonany, że prowadzony proces prywatyzacji jest pod dobrÄ… kontrolÄ…, a dzisiejsze emocje zwiÄ…zane z tym, kto jest preferowanym inwestorem lub kto nim nie jest, bÄ…dź być nie powinien, nie majÄ… zwiÄ…zku z przebiegiem prac. BÄ™dzie można o tym mówić wtedy, kiedy dojdzie do wskazania potencjalnych zainteresowanych i rozpocznÄ… siÄ™ poważne rozmowy – mówi prezes Grupy Lotos PaweÅ‚ Olechnowicz.
Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, radykalnie sprzeciwił się prywatyzacji Lotosu. Zarzucił ministrowi skarbu Aleksandrowi Gradowi złe prowadzenie prywatyzacji i niewłaściwy nadzór nad majątkiem państwa. Zapowiedział złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra Grada.
– Nasze relacje z paÅ„stwowym wÅ‚aÅ›cicielem od lat sÄ… bardzo dobre. DziÄ™ki temu wprowadzenie Grupy Lotos na GPW przebiegÅ‚o nadzwyczaj sprawnie i zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ sukcesem. PamiÄ™tamy, i bardzo cenimy, silne wsparcie, jakie rzÄ…d udzieliÅ‚ nam po wrogim ataku na GrupÄ™ Lotos ze strony analityka jednego z wielkich banków, co zaÅ‚amaÅ‚o kurs notowaÅ„ Grupy. Zatwierdzenie ogromnego przedsiÄ™wziÄ™cia inwestycyjnego Programu 10+ oraz mocne wsparcie szczególnie w okresie Å›wiatowego kryzysu gospodarczego sÄ… dowodem, że wÅ‚adze paÅ„stwowe ufaÅ‚y zarzÄ…dowi Grupy i wspieraÅ‚y uzgodnionÄ… z nimi strategiÄ™ jej rozwoju – podkreÅ›la prezes Lotosu.
JednoczeÅ›nie przyznaÅ‚ on, iż zakoÅ„czenie wielkiej inwestycji w spółce znacznie zwiÄ™kszyÅ‚o zainteresowanie przyszłą prywatyzacjÄ… firmy. – PowstaÅ‚a tutaj jedna z najnowoczeÅ›niejszych rafinerii Å›wiata i jest rzeczÄ… naturalnÄ…, że planowana sprzedaż udziałów Skarbu PaÅ„stwa w tej spółce budzi liczne reakcje medialne, rynkowe i polityczne – stwierdziÅ‚ PaweÅ‚ Olechnowicz.
– CzujÄ™ dużą satysfakcjÄ™ z prowadzonego przez Ministerstwo Skarbu PaÅ„stwa procesu prywatyzacji, bo uczestniczy w nim zarzÄ…d. A z tego, co najwyżsi przedstawiciele wÅ‚adzy powiedzieli w GdaÅ„sku z okazji zakoÅ„czenia Programu 10+, wynika, że bÄ™dzie to proces prowadzony bardzo profesjonalnie, z zabezpieczeniem realizacji – przyjÄ™tej w listopadzie 2010 roku – strategii i umocnieniem polityki bezpieczeÅ„stwa energetycznego Polski – dodaÅ‚.
Jego zdaniem prywatyzacja Grupy Lotos powinna nie tylko zwiÄ™kszyć możliwoÅ›ci rozwoju spółki, przynieść znaczne wpÅ‚ywy do budżetu paÅ„stwa, ale także sÅ‚użyć bezpieczeÅ„stwu Polski, rozwojowi jej gospodarki i potrzebom regionu pomorskiego. – Efektem prywatyzacji powinien być też znaczny wzrost wartoÅ›ci Grupy i jej siÅ‚y rynkowej. Chcemy, żeby przyszÅ‚y strategiczny inwestor miaÅ‚ wielkie doÅ›wiadczenia w przemyÅ›le rafineryjnym i dostÄ™p do wÅ‚asnych źródeÅ‚ ropy. Wtedy, i tylko wtedy, sprzedaż wiÄ™kszoÅ›ciowego pakietu akcji wywoÅ‚a kolejny silny impuls rozwojowy dla Grupy Lotos, która może stać siÄ™ jednym z głównych atutów Polski w ekonomicznej grze na obszarze Europy – stwierdziÅ‚ Olechnowicz.
Według ostatnich wypowiedzi premiera Donalda Tuska wstępna ocena złożonych w procesie prywatyzacji ofert nastąpi nie wcześniej niż we wrześniu tego roku. Do końca kwietnia potencjalni oferenci mają czas na składanie swoich ofert.