Polityka klimatyczna UE może być skuteczna jedynie w ramach globalnego porozumienia.Reżim klimatyczny powinien mieć charakter globalny – apeluje CEEP. Ogromne są dysproporcje między Unią Europejską, która emituje około 7,5 tony CO2 na jednego mieszkańca, a Stanami Zjednoczonymi, Kanadą czy Australią, dla których ten wskaźnik jest dwukrotnie wyższy. Choć kraje Wspólnoty odpowiadają zaledwie za około 11 proc. emisji gazów cieplarnianych, przyjmują ambitny program ich redukcji. Jeżeli do podobnego wysiłku nie zobowiążą się takie państwa, jak Stany Zjednoczone, Rosja czy Chiny, konkurencyjność europejskiej – w tym polskiej – gospodarki dramatycznie się obniży – ostrzegają eksperci Central Europe Energy Partners (CEEP) przed zbliżającym się szczytem klimatycznym w Paryżu.

Głównym celem paryskiego szczytu klimatycznego, który rozpoczyna siÄ™ 30 listopada, jest ograniczenie wzrostu temperatury na Ziemi poniżej dwóch stopni Celsjusza w porównaniu do epoki przedindustrialnej. Unia Europejska uzgodniÅ‚a swe stanowisko dotyczÄ…ce celów klimatycznych już w zeszÅ‚ym roku, zapowiadajÄ…c ogromnÄ… redukcjÄ™ emisji dwutlenku wÄ™gla o 40 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku. „Od lat jesteÅ›my Å›wiadkami konsekwentnego zaostrzania regulacji Å›rodowiskowych, które wpÅ‚ywajÄ… na kondycjÄ™ europejskiego przemysÅ‚u. Niestety, na forum unijnym dość rzadko padajÄ… argumenty ekonomiczne. Fakty sÄ… takie, że o ile pięć lat temu udziaÅ‚ Unii Europejskiej w globalnym PKB wynosiÅ‚ 30 proc., o tyle dziÅ› wynosi on zaledwie 25 proc. Ten dramatyczny spadek to efekt m.in. jednostronnego narzucenia sobie bardzo ambitnych celów klimatycznych” – twierdzi Marcin Bodio, dyrektor zarzÄ…dzajÄ…cy CEEP.

We wspólnym stanowisku producentów i konsumentów energii z Europy Centralnej, CEEP podkreśla, że unijne cele klimatyczne winny być określane nie w oparciu o ogólne dane procentowe, ale w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

„Tak prezentowane dane pokazujÄ…, jak ogromne sÄ… dysproporcje miÄ™dzy UniÄ… EuropejskÄ…, która emituje okoÅ‚o 7,5 tony CO2 na jednego mieszkaÅ„ca, a Stanami Zjednoczonymi, KanadÄ… czy AustraliÄ…, dla których ten wskaźnik jest dwukrotnie wyższy.

To dowodzi, że realizacja celów klimatycznych ma sens jedynie w globalnej koalicji. Opowiadamy siÄ™ też za koncepcjÄ… neutralnoÅ›ci klimatycznej, która zamiast dekarbonizacji powinna znaleźć siÄ™ w dokumentach po zakoÅ„czonym szczycie. Chodzi o zapewnienie równowagi miÄ™dzy emisjami szkodliwych substancji a ich naturalnym wchÅ‚anianiem. To pozwoli nam zarówno rozwijać przemysÅ‚, jak i czynić Å›wiat bardziej zielonym” – zauważa Bogdan Janicki, ekspert CEEP.

Zmiana sposobu liczenia emisji dwutlenku wÄ™gla, o którÄ… apeluje CEEP, jest istotna szczególnie dla krajów Europy Centralnej. „To ważne ze wzglÄ™du na ogromne dysproporcje w poziomie rozwoju poszczególnych krajów czÅ‚onkowskich Unii Europejskiej. Produkt krajowy brutto w Europie Centralnej, w przeliczeniu na jednego mieszkaÅ„ca, jest w dalszym ciÄ…gu niemal trzykrotnie niższy niż w zachodniej części Europy. ChcÄ…c dążyć do stopniowego niwelowania tych różnic, które widoczne sÄ… nie tylko we wskaźnikach ekonomicznych, ale przede wszystkim w jakoÅ›ci życia obywateli Wspólnoty, musimy pozwolić krajom naszego regionu na szybszy rozwój. To dlatego zabiegamy o to, by decyzje, jakie zapadnÄ… podczas paryskiego szczytu, byÅ‚y podejmowane w oparciu o precyzyjne dane, prezentujÄ…ce rzeczywisty obraz poziomu emisji gazów cieplarnianych w poszczególnych paÅ„stwach” – zapowiada Marcin Bodio.

Fot. Emilian Robert Vicol / Flickr

http://energetyka.defence24.pl/274021,ceep-rezim-klimatyczny-powinien-miec-charakter-globalny

Udostępnij