Sejmowa komisja skarbu odrzuciła w środę dezyderat PiS w sprawie zaniechania prywatyzacji Lotosu. Resort skarbu i zarząd spółki przekonują, że inwestor branżowy pozwoli firmie na szybszy rozwój. Zainteresowany kupnem Grupy Lotos jest m.in. rosyjski koncern TNK-BP.
PoseÅ‚ PiS Andrzej Jaworski, uzasadniajÄ…c wniosek swojego klubu, podkreÅ›liÅ‚, że „Grupa Lotos jest prężnie dziaÅ‚ajÄ…cÄ… spółkÄ…”. ZaznaczyÅ‚, że na przeÅ‚omie ostatnich kilku lat firma przeprowadziÅ‚a poważny proces inwestycyjny w ramach Programu 10+, za ok. 6 mld zÅ‚.
„Lotos ma dostÄ™p do złóż podmorskich, koncesje na wydobycie ropy. Spółka ma dobrÄ… sytuacjÄ™ finansowÄ…, a analizy przewidujÄ… wzrost jej wartoÅ›ci” – mówiÅ‚ Jaworski. Z tych powodów – jego zdaniem – powinna być zaniechana prywatyzacja Lotosu.
Za odrzuceniem dezyderatu PiS głosowało 12 posłów, przeciw było 8, a jeden się wstrzymał.
Resort skarbu zaprosił 30 października inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 53 proc. akcji koncernu. Zainteresowanie prywatyzacją sygnalizowały m.in. rosyjskie koncerny.
Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował podczas środowego posiedzenia komisji skarbu, że resort czeka do 29 kwietnia na wstępne oferty w sprawie prywatyzacji Lotosu. Po ich przeanalizowaniu Ministerstwo Skarbu Państwa wyłoni tzw. krótką listę.
Krytyki wobec prywatyzacji Lotosu nie szczÄ™dziÅ‚a opozycja, ale także PSL. „To nie jest dobry czas na sprzedaż Lotosu” – mówiÅ‚ poseÅ‚ PSL Eugeniusz KÅ‚opotek. PytaÅ‚, dlaczego rzÄ…d decyduje siÄ™ na prywatyzacjÄ™ spółki, skoro, jak zapewnia, nie chodzi o zaspokojenie potrzeb budżetowych.
PoseÅ‚ PiS Marek Suski zarzucaÅ‚, że MSP sprzedaje jednÄ… z najważniejszych dla polskiej gospodarki i bezpieczeÅ„stwa spółek. „Kto podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ w sprawie prywatyzacji Lotosu, czyj to byÅ‚ pomysÅ‚?” – pytaÅ‚.
OdpowiadajÄ…c na pytania posłów o powody prywatyzacji Lotosu, Budzanowski powiedziaÅ‚: „Prywatyzujemy, bo myÅ›limy o jeszcze lepszym i konkurencyjnym rozwoju tej spółki na rynku polskim i zagranicznym. Poszukujemy partnera branżowego, który widzi swoje zaangażowanie w tej spółce w perspektywie wieloletniej. StÄ…d tyle warunków brzegowych przy tej prywatyzacji. Najważniejszym celem jest rozwój tej spółki”.
Resort skarbu oczekuje od inwestora, by Lotos pozostał samodzielną spółką giełdową i miał swoją siedzibę w Gdańsku. Inwestor ma gwarantować inwestycje zgodnie ze strategią spółki, zapewnić ich finansowanie, a także dostęp do surowców.
Prezes Lotosu PaweÅ‚ Olechnowicz zaznaczyÅ‚, że spółce potrzebny jest inwestor strategiczny, by „jÄ… dokapitalizować i wzmocnić”. WyjaÅ›niÅ‚, że inwestor jest niezbÄ™dny dla realizacji „bardziej dynamicznego procesu rozwoju w zakresie poszukiwaÅ„ i wydobycia ropy naftowej”. „Konkurencja jest bardzo duża. PowinniÅ›my rozwijać Lotos tak, jak do tej pory byÅ‚ budowany. Do tego trzeba szybszej realizacji strategii spółki. A do tego potrzeba partnera, który w tym biznesie dziaÅ‚a – wiÄ™c ma zÅ‚oża, dobrÄ… pozycjÄ™ finansowÄ… i bÄ™dzie chciaÅ‚ nas wspierać” – powiedziaÅ‚ Olechnowicz.
Szef Lotosu podkreÅ›liÅ‚, że zarzÄ…d spółki rozmawia w sprawie prywatyzacji Lotosu z „graczami na rynku, nie afiszujÄ…c swojej nienawiÅ›ci, ani swojej niesamowitej radoÅ›ci”. OceniÅ‚ ten proces, jako poważny i strategiczny dla paÅ„stwa. „Ten proces nie może być nietransparentny. Nie ma powodów, żeby czegokolwiek siÄ™ obawiać” – dodaÅ‚.
Olechnowicz potwierdziÅ‚, że TNK-BP jest zainteresowane kupnem akcji Grupy Lotos. PowiedziaÅ‚, że rozmawiaÅ‚ w tej sprawie z wiceprezesem TNK-BP. „Przedstawiciel TNK-BP mówiÅ‚ wyraźnie, że jest bardzo zainteresowany prywatyzacjÄ… Lotosu i chciaÅ‚by o tym rozmawiać bardziej konkretnie” – powiedziaÅ‚. TNK-BP, to trzeci pod wzglÄ™dem wielkoÅ›ci koncern paliwowy w Rosji. PoÅ‚owa akcji należy do brytyjskiego BP. PozostaÅ‚e znajdujÄ… siÄ™ w rÄ™kach jego rosyjskich partnerów.