Szanowni Państwo,
Bez wysokich wynagrodzeń polska gospodarka nigdy nie stanie się konkurencyjna w oparciu o innowacje, kreatywność oraz kwalifikacje pracownika. Od kilku miesięcy zwracamy uwagę, że jednym z głównych problemów rynku pracy jest brak partnerskich relacji pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą oraz stroną rządową. Ci, którzy dotychczas swoją ciężką pracą wytwarzali PKB w efekcie traktowani byli w kategoriach kosztu, a nie inwestycji. Propozycja rządu premier Beaty Szydło jest swego rodzaju zwrotem w kierunku nowoczesnego, pozytywnego sposobu myślenia o roli pracownika. Działacze Forum Związków Zawodowych przyjęli ją z wielkim entuzjazmem.
Dlaczego w naszej ocenie trzeba podnosić płacę minimalną w sposób zdecydowany? Przede wszystkim, podniesienie płacy minimalnej to inwestycja o charakterze długoterminowym. Wyższe zarobki na poziomie minimalnym oznaczają w efekcie przełamywanie stereotypu, że pracodawca w sensie społecznym jest kimś lepszym od pracownika, bardziej kreatywnym, zaradnym, a co za tym idzie bardziej uprzywilejowanym.
Przez ostatnie kilka lat klasa polityczna budowaÅ‚a narracje opartÄ… o komunikowanie sukcesu polskiej gospodarki, która przetrwaÅ‚a kryzys, rozwija siÄ™ stabilnie i jest powodem do dumy. Jednakże, atmosfera triumfu zamieniÅ‚a siÄ™ w ogólnospoÅ‚eczne przekonanie, że liczby pokazywane w mediach sÄ… jedynie PR – owskÄ… zagrywkÄ…, a nie wiarygodnÄ… prognozÄ… sugerujÄ…cÄ… wzrost jakoÅ›ci życia najsÅ‚abiej zarabiajÄ…cych. StÄ…d też propozycja, aby minimalne wynagrodzenie wynosiÅ‚o 2000 zÅ‚otych brutto daje poczucie, że osoby, które przyczyniÅ‚y siÄ™ do osÅ‚awionego już wzrostu PKB w czasach kryzysu ekonomicznego zostanÄ… potraktowane w sposób godny.
Absolutnie nie dziwi nas komunikat zwrotny kreowany przez stronÄ™ pracodawców. Retoryka oparta o lÄ™ki dotyczÄ…ce zwiÄ™kszenia szarej strefy sÄ… staÅ‚ym elementem debaty publicznej, szczególnie wtedy, gdy mowa o podwyższeniu pÅ‚ac, inwestycji polepszajÄ…cych warunki pracy etc. Warto jednak wyjść poza schemat i dostrzec prosty fakt, który wybrzmiewa nastÄ™pujÄ…co – wyższa pÅ‚aca oznacza wyższÄ… konsumpcjÄ™. Pracownik, który zarabia na minimalnym poziomie nie posiada wystarczajaco dużo Å›rodków, aby zgromadzić oszczÄ™dnoÅ›ci, jednakże z każdÄ… dodatkowÄ… zÅ‚otówkÄ… wróci jako konsument. Ostatecznie jako Forum ZwiÄ…zków Zawodowych liczymy na dynamicznÄ… dyskusjÄ™ o zmianach w zakresie kompetencji PaÅ„stwowej Inspekcji Pracy po to, aby nie dochodziÅ‚o do nadużyć ze strony pracodawców.
Z wielką nadzieją liczymy, że uda nam się osiągnąć potrzebny konsensus na forum Rady Dialogu Społecznego. Ostatnie kilka miesięcy współpracy, m.in przy projekcie ustawy o minimalnej stawce godzinowej dają nadzieję na wypracowanie wspólnego stanowiska.
W imieniu Forum Związków Zawodowych,
Dorota Gardias Przewodnicząca FZZ
FZZ 7832446stanowisko_placa_minimalna