Koronawirus z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19, dotarł już do trzydziestu krajów.

Potwierdzono ponad 78 tysięcy przypadków zakażenia (z czego ponad 74 tysięcy w samych Chinach), a od początku epidemii zmarło ponad 2400 osób. 

Koronawirus jest już w ponad 30 krajach

Kraje i terytoria, w których potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, to:

Chiny (kontynentalne), Japonia, Singapur, Tajlandia, Hongkong (chiński), Korea Południowa, Australia, Tajwan, Niemcy, Wietnam, Stany Zjednoczone, Malezja, Makau (chińskie), Francja, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kanada, Indie, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Filipiny, Nepal, Lebanon, Kambodża, Egipt, Izrael, Finlandia, Sri Lanka, Szwecja, Hiszpania, Belgia.

Ten poniższy esej został opublikowany po raz pierwszy dla członków społeczności Exponential View 5 lutego, a poniższy tekst opublikował na Linkedln Azeem Azhar. Tłumaczenie dr Google!

Wirus pandemiczny, 2019-nCoV, testuje wiele założeń wysoce połączonego, nowoczesnego, zglobalizowanego świata.

Ten 120 nm wirus, mały dla nas, duży według standardów wirusowych, rzuca światło na wiele naszych sposobów życia.

Epidemia miała łagodny wpływ osobisty.

Podróż do Hongkongu odwołana, zastąpiona porannymi wideokonferencjami. Cathay Pacific i Marriott są przegranymi w tej adaptacji.

Co bardziej uderzające, wybuch pokazał mocne i słabe strony naszego połączonego świata. Zastanawiam się, czy jesteśmy wystarczająco odporni?

Jak nowy koronawirus może zmienić nasz świat?

Wzmocnij siłę współpracy naukowej i otwartego pozyskiwania globalnych zagrożeń.

• Chińscy naukowcy zsekwencjonowali dni 2019-nCoV po wybuchu epidemii. Wstępne dane genomu były dostępne online, chociaż nie udostępniono jeszcze fizycznych próbek wirusa.

• Kraje europejskie uruchomiły system grypy w 2003 r., Aby śledzić objawy grypy zgłaszane przez poszczególne osoby; Grypa Near You rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych w 2011 roku. Lauren Gardner, profesor inżynierii lądowej w Johns Hopkins i współreżyser Center for Systems Science and Engineering, poprowadziła uruchomienie mapy w czasie rzeczywistym rozprzestrzeniania się nCoV.

Grupa archiwistów internetowych stworzyła ogólnodostępny katalog ponad 5000 badań naukowych na temat koronawirusa, do którego każdy może uzyskać bezpłatny dostęp: 
„Jest to nielegalne, ale jest to również moralny nakaz”. 
Ciekawy kontrast: duża liczba krytycznych badań dotyczących eboli była niedostępne podczas wybuchu epidemii, a nawet dzisiaj pobranie jednego papieru może kosztować 45 USD: wysoka cena dla pracownika opieki zdrowotnej w Liberii. Szereg głównych wydawców naukowych, w tym Elsevier, Wiley i Springer Nature, usunęło swoje zapory dla najnowszych badań związanych z nowym koronawirusem.
• Baidu otworzył swój globalny algorytm przewidywania RNA LinearFold. Twierdzą, że skracają czas przewidywania wtórnej struktury RNA wirusa z 55 minut do zaledwie 27 sekund. Tencent, Baidu i National Supercomputing Center w Shenzhen otworzyły swoje zasoby obliczeniowe do użytku. (h / t Jeff Ding.)
 
Cyfrowe kwarantanny dzięki lepszym systemom informacji i kredytów społecznych.
• Chińskie władze używają skomputeryzowanych systemów, które śledzą identyfikatory, aby zebrać ludzi z Wuhan i oddzielić ich od innych, chociaż „w całym kraju reakcja władz lokalnych często przypomina raczej masową mobilizację ery Mao niż technokratyczne dane napędzane magią przedstawioną w propagandzie o powstającym chińskim stanie inwigilacji. Zwrócili się także do technik stosowanych przez Pekin do walki z wybuchem SARS, kolejnej śmiertelnej choroby, w 2002 i 2003 roku, kiedy Chiny były znacznie mniej zaawansowane technologicznie ”.
• Czytelnik EV, Dev Lewis, który niedawno poinformował nas o kredytach socjalnych w Chinach, powiedział mi, że uważa, że ​​2019-nCoV może być katalizatorem dyskusji w Chińskiej Partii Komunistycznej na temat tego, jak cyfrowe identyfikatory można wykorzystać do zarządzania epidemiami w przyszłości.
Podkreśl znaczenie technologii genomowych.
• Podczas wybuchu SARS naukowcy zajęli około pięciu miesięcy sekwencjonowanie wirusa; zrobili to naukowcy z USA i Kanady. Chiński miesiąc zajął sekwencjonowanie 2019-nCoV.
• Koszt sekwencjonowania genomu spadł szybciej niż prawo Moore'a, jak pokazują nasi przyjaciele z Ark Invest.
ednak testy pierwszej linii z próbek wymazów są nadal rzadkie i kosztowne. Test PCR w odwrotnej transkrypcji w czasie rzeczywistym kosztuje około 100 USD niż 10 USD, co czyni go kosztownym przedsięwzięciem. 2019-nCoV zwiększy długoterminowe zapotrzebowanie na takie testy, dzięki czemu można to zrobić szybciej i bliżej linii frontu.
Wszystko zdalnie.
• Dev Lewis, który ma siedzibę w Chinach, powiedział mi: „Tencent ogłosił, że przesuwa datę powrotu do biura do końca lutego, ale wszyscy będą teraz pracować z domu. Uniwersytet Tsinghua rozpoczyna w swoim pierwotnym harmonogramie, ale online. Ale poza pracą widzimy to na siłowniach (zajęcia trenerów na żywo, do których możesz dołączyć z domu). Myślę, że zobaczymy o wiele więcej zabawnych przypadków użycia, szczególnie w przypadku kultury transmisji strumieniowej na żywo, która już istnieje. Praca w domu w dużej mierze nie jest tu częścią głównego nurtu kultury i mam nadzieję, że niektóre z nich pozostaną, gdy ludzie (i firmy) dostrzegą wartość ”.
• 2019-nCoV tworzy największy na świecie eksperyment pracy zdalnej.
• Meituan wprowadził zbliżeniową dostawę żywności, gdzie twoje jedzenie jest pozostawione w wyznaczonym miejscu. KFC i Pizza Hut oferują tę samą usługę. Największa w Chinach witryna z ogłoszeniami 58.com oraz platforma nieruchomości Anjuke oferowały ograniczone możliwości VR i usługi transmisji na żywo, aby umożliwić kupującym wybór domu bez konieczności osobistego odwiedzania.
• Podczas gdy wielu pracowników umysłowych może pracować w domu, wielu pracowników nie. W niektórych przypadkach pracownicy dostawy muszą rejestrować swoje temperatury na dokumentach dostawy, aby udowodnić, że nie mają gorączki. Wysoko latające usługi dostarczania żywności zostały poważnie dotknięte.
Zachęcaj do samowystarczalności, zwłaszcza w odniesieniu do żywności, energii i produktów.
 
• Globalne łańcuchy dostaw zauważą, że chińskie fabryki ich nie zapełniają. Słabość tego pojedynczego punktu awarii stanie się coraz bardziej widoczna. Nasza zglobalizowana produkcja off-shor wygląda jak „anty-internet”: połączona, ale zależna od dużego superwęzła, a nie sieciowa, zdecentralizowana i odporna.
• Rolnictwo wertykalne może pozwolić na pewnego rodzaju zrównoważenie żywności na poziomie społeczności lub miasta. 
Obecnie zaawansowane pionowe farmy hydroponiczne zużywają mniej zasobów wodnych i mają mniejszą odległość transportu niż tradycyjne uprawy. Często są wolne od pestycydów i herbicydów. 
Oto przykład pionowych farm wprowadzanych na uniwersytety w niektórych kampusach w USA, prawdopodobnie dla tych studentów, którzy nie robią piwa i pizzy. (Według FT wydaje się, że Japonia przejęła wiodącą rolę w rolnictwie pionowym).
• Lokalna produkcja będzie coraz ważniejsza. Biorąc pod uwagę specjalistyczny charakter produktów, w każdym mieście nie będzie fabryki iPhone'ów. Ale raczej drukowanie 3D staje się coraz bardziej popularne.
Wspieraj nativistów, populistów, etatystów i budowniczych murów.
• Koronawirus daje wszelkie powody do budowania cyfrowych ścian w celu zamknięcia granic, izolowania określonych grup, stygmatyzacji niektórych zachowań i podsycania nieufności wobec grup określonych jako „inne”. (Weźmy na przykład wzrost uprzedzeń wobec brytyjskich Chińczyków w Wielkiej Brytanii).
• Jednocześnie obecny kryzys wstrząsa potężnym reżimem Chin. Jak zauważa Bill Bishop:
Partyjna maszyna propagandowa ciężko pracuje nad kontrolowaniem wiadomości, ale odkrycia, że ​​w Wuhan byli lekarze próbujący ostrzec tego wirusa w grudniu, ale zostali uciszeni przez aparat utrzymania stabilności, wywołały wzburzenie. [...] Jest to tak blisko egzystencjalnego kryzysu dla Xi i Partii, które, jak sądzę, widzieliśmy od 1989 roku.
 
• Chińczycy opracowali własną modalność samizdat, publikując online recenzje serii HBO, Czarnobyl, do bocznych cenzorów internetowych. Chiny już cierpią z powodu ogromnego deficytu zaufania między państwem a rządami prowincji, między państwem a obywatelami, obywatelami i rządami prowincji, przedsiębiorstwami i państwem ... rozumiesz ... obecna epidemia nie wzmocni tego zaufania. Co może wypełnić tę lukę?
Jesteśmy teraz na bardzo interesującym terytorium. W moim cotygodniowym biuletynie i podcastu omawiam skrzyżowanie technologii i społeczeństwa.