„Naszą intencją jest, aby jeszcze we wrześniu wystosować zaproszenie, które miałoby charakter międzynarodowy. Chciałbym jednocześnie przypomnieć, że w tym procesie cała Rada Ministrów będzie podejmowała decyzję. Termin ogłoszenia zależy jednak od zmiany zapisu w „Polityce energetycznej Polski do 2030 roku” – powiedział PAP rzecznik MSP. Wewiór podkreślił, że „termin zmiany Polityki jest uzależniony od gospodarza strategii, czyli Ministerstwa Gospodarki”. „Formuła zmian w polityce dla sektora naftowego jest przygotowywana w Ministerstwie Gospodarki w konsultacji z Ministerstwem Skarbu Państwa” – powiedział PAP Zbigniew Kajdanowski z biura prasowego resortu gospodarki. Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski, pytany we wtorek przez PAP, czy możliwe byłoby przejęcie Lotosu przez PGNiG, powiedział: „PGNiG musi współpracować w zakresie wydobycia gazu. My ten kierunek wspieramy. Nie można mówić jednak dzisiaj o przejęciu Lotosu, ponieważ nie została jeszcze wydana zgoda przez Radę Ministrów w sprawie zmiany zapisu w +Polityce energetycznej Polski do 2030 roku+, która umożliwiłaby sprzedaż całej rafinerii”.

„Każdy może star tować w tego typu przetargu. Nie możemy dyskryminować spółki Skarbu Państwa, bo jest to wbrew prawu unijnemu” – dodał wiceszef resortu skarbu. Budzanowski powiedział PAP, że „ma zapewnienie, iż poprawka ministra skarbu, która umożliwi pełną prywatyzację Lotosu, została przez Ministerstwo Gospodarki zaakceptowana”.

„Sadzę, że to powinno w niedługim czasie znaleźć się już na poziomie Rady Ministrów w formie zapisu w dokumencie” – zaznaczył Budzanowski. Szef resortu skarbu Aleksander Grad mówił w połowie lipca, że uzgodnił z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, iż dla Lotosu zostanie otwarta „normalna procedura poszukiwania inwestorów”. „Mamy dzisiaj zgodę na otwarcie tego procesu, na oficjalne – zgodnie z prawem – zebranie ofert” – podkreślał wówczas Grad. Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w kraju. Skarb Państwa posiada pakiet kontrolny gdańskiej spółki; jest właścicielem 53 proc. akcji. Koncern zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Spółka dostarcza na rynek m.in. benzynę bezołowiową, olej napędowy oraz paliwo lotnicze.

Lotos jest grupą kapitałową, w skład której, oprócz spółki-matki, wchodzą spółki Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek. W ramach realizowanego Programu 10+ rafineria Grupy Lotos S.A. w Gdańsku zwiększy do końca 2010 r. projektowe zdolności przerobowe do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii do 2012 r., spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30 proc.