Źródło: KE zgłosi formalne zastrzeżenia w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem


Komisja ma obawy, że połączenie dwóch spółek, które jako jedyne zajmują się w Polsce rafinerią ropy naftowej, może m.in. zaszkodzić konkurencji na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa. „Taka decyzja może być w obecnych okolicznościach nawet korzystna dla Orlenu” – powiedział rozmówca PAP, sugerując, że gigant może chcieć wycofać się z planowanej transakcji przez kryzys.

Na poczatku marca KE poinformowała, że wydłużyła do 30 czerwca 2020 roku, termin na rozpatrzenie wniosku PKN Orlen w sprawie planowanego połączenia z Grupą Lotos.

Orlen podkreśla, że transakcja przejęcia kapitałowego Lotosu wpisuje się w trend budowy skonsolidowanych i multienergetycznych koncernów w Europie i na świecie. „Celem transakcji jest stworzenie silnego podmiotu o międzynarodowym potencjale, skutecznie konkurującego na wszystkich rynkach. To odpowiedź polskich przedsiębiorstw na globalne trendy przemysłu rafineryjnego, która w przyszłości zmniejszy ryzyko utraty płynności przez krajowe rafinerie” – pisała spółka w komunikacie z początku miesiąca.
informacja z Gazety Prawnej

Udostępnij